1. FBS broker >
  2. Blog >
  3. İşlem Yapmak için Geleceğin En İyi Teknoloji Trendleri
2022-09-28 • Güncellendi

İşlem Yapmak için Geleceğin En İyi Teknoloji Trendleri

1_642x361_cover.png

Teknoloji geliştirme, günlük yaşamlarımızı ve yatırımcıların kârlarını etkiler. Teknolojiler hızla değişiyor, günlük rutinlerimizde ve borsada yeni fırsatlar yaratıyor. Güncel kalmak ve kazançlı olmak için, yatırımcılar mevcut olan ve gelecekteki teknoloji trendlerinden haberdar olmalıdır. İşlem yapma, en hızlı değişen endüstrilerden biridir ve teknoloji sektörü her zaman hareketli olmuştur. Ancak teknoloji tahminlerinin önemini biliyoruz ve sizin için ortaya çıkan hisse senetlerinin bir listesini hazırladık.

Bunun yanı sıra, varlıklı bir işlemci her zaman en ilgili ve etkili piyasa olaylarını okuyup analiz eder. Yatırımcıların derinlemesine teknik ve temel analizler yapmasına yardımcı olmak için borsadaki en son teknoloji haberlerinisizin için topluyoruz.

Bununla birlikte, günümüz trendlerinden ayrı olarak, gelecekteki trendleri tahmin etmek, yatırımcıların geçmişin gelecekteki bir olay üzerinde sahip olabileceği potansiyel etkiyi fark etmelerine yardımcı olur, bu da başarılı alım satım için bir anahtardır. Bu makale, gelecek vadeden en umut verici teknoloji trendlerini sağlayıp önümüzdeki on yıl içinde ne ile işlem yapılacağı sorusunu yanıtlayacaktır.

2_642x361_Blockchain.png

Blockchain

Blockchain, kripto para piyasasında güvenlik ve şeffaflık sağlayan temel teknolojidir. Bitcoin, Ethereum ve Değiştirilemeyen tokenler (NFT) gibi çoğu kripto, blokchainde çalışır, ancak bu benzersiz güvenli kayıt ve bilgi aktarma yöntemi, kripto para biriminin dışında kullanılır. Örneğin, lojistik ve zincir yönetimi veya sigorta ve tıbbi kayıtlarda.

Kripto paraların yüksek volatilitesi ve dünya çapındaki popülaritesi nedeniyle, FBS finansal analistleri tarafından hazırlanan 2022'de kripto işlemlerinin nasıl akıllıca yapılacağına dair rehber ilginizi çekebilir.

Rakamlar, tahmin döneminde% 56.3'lük bir Yıllık bileşik büyüme oranıyla 2022'de 7.18 milyar dolardan 2029'a kadar 163.83 milyar dolara çıkması beklenen blockchain pazarının potansiyelini gösteriyor. Bu teknoloji dünya nüfusunun %2.8'i tarafından kullanılıyor ve neredeyse 83.5 milyon blockchain cüzdan kullanıcısı mevcut. Blockchain çözümlerine ABD 2.5 milyar dolar harcarken, dünya çapında yapılan harcamalar 2021'de 6.6 milyar dolara ulaştı.

Açıkçası, blockchain inovasyonu hızlanacak ve daha fazla şirketi bu teknolojiye yatırım yapmaya itecektir. Dolayısıyla önümüzdeki on yıl içinde blockchain teknolojisi ile ilgili hisse senetleri daha da umut verici olacaktır.

İşlem yapılacak hisse senetleri: COIN, ALIBABA, TWTR

3_642x361_Metaverse.png

Metaverse

Metaverse, kullanıcıların sosyalleşmek, ticaret yapmak, oyun oynamak, işlem yapmak ve daha fazlası için sanal veya arttırılmış gerçeklikte birbirleriyle tanışmalarına olanak tanıyan dijital bir alandır. İnternette fiziksel ve dijital operasyonları birleştirmeye olan artan odaklanma nedeniyle, daha fazla şirket borsa büyümesini teşvik eden metaverse geliştirme ile meşgul.

Küresel metaverse pazarı 2022'de 47.48 milyar dolar civarındaydı ve bu dönemde %39.4'lük bir Yıllık bileşik büyüme oranıyla 2030 yılına kadar yaklaşık  678.80 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. Bu sadece laf değil. COVID-19 salgını metaverse potansiyelini daha da hızlandırdı ve 2021 yılı, metaverse ile ilgili şirketlerin bir önceki yıla göre iki kattan daha fazla, 10 milyar dolar arttığını gösterdi.

Metaverse henüz ilk aşamalarında olmasına rağmen, Meta gibi şirketler geleceğin teknolojisini geliştiriyor ve birçok yatırımcı portföylerinde ilgili hisse senetlerine çoktan sahip oldular bile.

İşlem yapılacak hisse senetleri: FACEBOOK, DISNEY, NVIDIA

4_642x361_Biotechnology.png

Biyoteknoloji

Biyoteknoloji de yatırımcılar için uygun fırsatlar sunuyor. Biyoteknoloji endüstrisi, hastalıkları tedavi etmek ve önlemek için ilaçlar ve teşhis teknolojileri geliştiren şirketleri içerir. Gelişmiş moleküler biyoloji ile yeni bilimsel disiplinler ortaya çıktı ve şirketleri bu endüstriyi geliştirmeye teşvik etti.

Pandemi ve koronavirüs için aşı geliştirme ihtiyacı da bu teknoloji sektörünü harekete geçirdi. Küresel biyoteknoloji pazarı 2021'de 793.87 milyar dolar değerindeydi ve 2030 yılına kadar 1.683.52 milyar doları aşması ve büyümesini dokuz yıl boyunca %8.7'lik bir Yıllık Bileşik Büyüme Oranıyla genişletmesi bekleniyor.

Tıbbi ve ilaç, genomik, gıda ve kimyasal üretim dahil olmak üzere çeşitli endüstriler üzerindeki önemli etkisi ile biyoteknoloji her zaman yüksek talep görmektedir ve ilişkili hisse senetlerini gerçekten umut verici kılmaktadır.

İşlem yapılacak hisse senetleri: INO, MRNA, EBS

5_642x361_IOT.png

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin İnterneti veya IoT, 21. yüzyılın en büyük teknolojik yeniliklerinden biri haline geldi. Bu teknoloji trendi, yazılım, sensörler, işleme yeteneği ve diğer cihazlara bağlanan ve veri alışverişinde bulunan diğer teknolojilerle gömülü nesnelerin - fiziksel nesnelerin - ağını tanımlar. Bu, akıllı evlerden kendi kendini süren arabalara kadar her şekil ve boyutta çok sayıda nesneyi içerir. Basitçe söylemek gerekirse, IoT, insan katılımı olmadan farklı şeyler yapmamızı sağlar.

IoT pazarının 2022'de 478.36 milyar dolardan, tahmin döneminde %26.4'lük bir Yıllık bileşik büyüme oranıyla 2029'a kadar 2465.26 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor. IoT ile ilgili hisse senetlerinin artan gücü, şüphesiz ki bu teknoloji trendi enerji, imalat, sağlık ve daha fazlası gibi sektörlerde büyük ölçekte kullanılıyor.

Büyük hisse senedi şirketleri halihazırda IoT teknolojisinden faydalanıyor ve önümüzdeki on yıl içinde bu eğilim daha da kârlı olacaktır.

ABD teknoloji hissesi işlemleri için doğru yaklaşımı mı arıyorsunuz? İşte sade bir rehber.

İşlem yapılacak hisse senedi: GOOGLE, QCOM, CISCO  

6_642x361_AI.png

Yapay Zeka (AI)

Yapay Zeka veya AI, insan zekasının süreçlerini makineler ve bilgisayar sistemleriyle simüle eder. AI ile IoT'yi karıştırmayın. AI tamamen makinelere zeka insan-zihni özelliğini eklemekle ilgiliyken, IoT ise tüm elektronik cihazların birbirine bağlı olduğu tek bir ağa bağlamak anlamına gelir.

Yapay zeka, insan hatası faktörünü dışladığı ve süreçleri hızlandırdığı için çeşitli sektörlerde giderek artan bir ilgi gördü. Ayrıca tembellik, hayatımızı kolaylaştıran, ilerlemenin büyük bir itici gücü olmuştur. Sonuç olarak, yapay zeka robotik, tıbbi tedavi, imalat, çevre koruma ve ağ inşası gibi endüstrilere uygulanmaktadır. 2021'de AI pazarının değeri 59.67 milyar dolar ve 2028 yılına kadar %39.4'lük bir Yıllık bileşik büyüme oranıyla 422.37 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bazı şirketler AI yolculuğuna yeni başlamışken bazıları deneyimli gezginler olsa bile - her ikisinin de henüz gidecek çok yolu var. Ne olursa olsun, AI sadece küresel teknoloji şirketlerinde değil, hemen hemen her sektörde en üst trend haline geldi. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte, AI ortaya çıkacak ve ilgili hisse senedi fiyatlarının yükselişinin devamına teşvik edecektir.

Eğer Yapay Zekayı ve işlemler üzerindeki etkisini anlamak istiyorsanız, önceki makalemizi okuyun.

İşlem yapılacak hisse senetleri: NVIDIA, AMAZON, GOOGLE

7_642x361_Cybersecurity.png

Siber güvenlik

Teknoloji ve İnternet gelişimi ile dolandırıcılar da daha sık ortaya çıkıyor ve siber güvenlik endüstrisini motive ediyor. Siber güvenlik, kötü amaçlı yazılım, kimlik hırsızlığı, siber dolandırıcılık ve saldırılar, fidye yazılımları, avlama ve daha fazlası gibi çeşitli siber suçlara karşı koruma sağlar.

Küresel siber güvenlik pazarının 2022'de 155.83 milyar dolardan 2030'a kadar neredeyse 478.68 milyar dolara genişlemesi ve gözden geçirilen dönemde %13.4'lük bir Yıllık bileşik büyüme oranı göstermesi bekleniyor. Bu makalede açıklanan yukarıdaki tüm teknoloji trendleri, siber güvenlik endüstrisini yönlendirir.

Geleceğin bu teknolojisi her zaman talep görüyor, çünkü bilgisayar korsanları en modern siber kontrollere bile uyum sağlıyor ve bu da onları modası geçmiş hale getiriyor. Siber tehditlerin türü ve sıklığı artmaya devam ettikçe, siber güvenlik harcamaları da artacaktır. Küçük işletmelerden küresel şirketlere kadar çoğu şirket siber güvenliği uygular ve artırır. Ayrıca jeopolitik olaylar da bu teknolojinin gelişimini teşvik etmekte ve ilerletmektedir. Dolayısıyla, bu alana taşınan şirketlerin hisse senetleri yakın gelecekte işlem yapma potansiyeline sahiptir.

İşlem yapılacak hisse senetleri: GOOGLE, INTEL

8_642x361_Quantum_computing.png

Kuantum bilgi işlem

Kuantum mekaniği yasalarını klasik bilgisayarlar için çok karmaşık sorunları çözmek için harekete geçiren hızla gelişen bir başka teknoloji de kuantum bilgi işlemidir. Bu bilgi işlem alanı, kuantum teorisi ilkelerine dayalı bilgisayar teknolojisi geliştirmeye odaklanır. Teoride, kuantum bilgi işlemi, bilgi birimi başına daha fazla durum depolamamıza ve sayısal düzeyde çok daha verimli algoritmalar çalıştırmamıza olanak tanır.

Kuantum bilgi işlem pazarının 2022'de 325.4 milyon dolardan 2028 yılına kadar 1987.6 milyon dolara yükseleceği ve tahmin edilen dönem içinde %35.2'lik bir Yıllık bileşik büyüme oranının olacağı tahmin ediliyor. Bu pazar, yazılım, donanım, bulut hizmetleri vb. içerir.

Kuantum bilgi işleminin ilerlemesiyle, enerji, finans, ilaç, telekom ve tarım dahil olmak üzere daha fazla sektör bu teknolojiyi uygulayacaktır. Bu teknoloji trendini geliştiren şirketlerden biri de Google'ın segmentlerinden biri olduğu Alphabet'tir. Raporlara göre şirket, gelir ve net gelirde önemli bir büyüme gösterdi. Şirket ayrıca, yatırımcılara daha fazla fırsat vererek, 1'e 20 hisse senedi bölünmesini duyurdu. Google'ın bölünmesine daha derinden bakmak için makalemizi okuyun.

İşlem yapılacak hisse senetleri: INTEL, MICROSOFT, IBM

Teknolojik gelişmeler ve yenilikler borsayı çok etkiledi. McKinsey'e göre, önümüzdeki on yılda, geçtiğimiz 100 yılda yaşadığımızdan daha fazla teknolojik ilerleme ve devrim yaşayacağız ve bu sürekli değişen alana bazı teknoloji trendleri hakim olacak.

Bu değişim ve teknolojilerin potansiyelinin farkında olunması ve anlaşılması, işlem yaparken doğru kararların alınmasına yardımcı olur. Teknoloji endüstrisi ile uğraşan şirketler, gelecekte güçlenecek ve hisse senetlerini işlemler için güçlü araçlar haline getireceklerdir.

FBS ile şimdiden geleceğin hisse senetleriyle işlem yapabilirsiniz. Bu makalede geçen yukarıdaki tüm hisse senetleri FBS MT5 veya FBS Trader'da mevcuttur.

  • 186

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera