1. FBS broker >
 2. Blog >
 3. En İyi NFT Coinleri
2022-11-11 • Güncellendi

En İyi NFT Coinleri

Creative-42_Top_NFT_Coins_Cover_1200x675.png

NFT'leri hiç duymamış olmanız mümkün değil. Sanatçılar resimlerini NFT formatında satıyor, müzisyenler NFT albümleri çıkarıyor ve Banksy'nin "Morons (White)" adlı eseri bile sanal bir varlık haline geldi. Bu, dijital sanat uzmanları ve benzersiz varlıklara sahip olmayı sevenler için gerçek bir cennettir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, NFT'lerin popülaritesi sürekli artıyor. Ancak NFT'lerin yanı sıra NFT coinleri de mevcut. Bunların ne olduğunu ve hangi coinlere yatırım yapmanın daha iyi olduğunu anlayalım.

NFT'ler nasıl çalışır?

Bir token, blok zincirindeki her giriştir. Açık bir blok zincirinde tüm tokenler birbirine eşittir ve birbiriyle değiştirilebilir. Bu, bir tokeni diğeriyle değiştirebileceğiniz ve hiçbir şeyin değişmeyeceği anlamına gelir. Ancak, karşılıksız token teknolojisi farklı şekilde çalışır. Değiştirilemeyen her token benzersizdir ve taklit edilemez, bölünemez veya fark edilmeden değiştirilemez.

Bu tür bir teknoloji, ister tek bir kopya halindeki bir sanat eseri olsun, ister bir bilgisayar oyunundaki bir nesne veya hatta gayrimenkul olsun, herhangi bir benzersiz nesne üzerindeki haklarınızı güvence altına almak için idealdir.

Kullanıcılar bir NFT tokeni satın aldıklarında, çalışma için bir sertifika alırlar. Aynı zamanda, işin kendisi hiçbir yere hareket etmiyor. IPFS, Gezegenler Arası Dosya sistemi adı verilen kalıcı depolamada bulunur. Bu sertifika, nesnenin orijinal kopyasına sahip olan tokenin sahibi olduğunu doğrulayan kod satırlarını temsil eder. NFT tokeni, bir galeriye, müzeye veya özel bir kişiye ait olabilecek bir tabloyla karşılaştırılabilir, ancak izleyici onu bir katalogda veya bir sergide görebilir.

Kendiniz bile bir NFT tokeni oluşturabilirsiniz. Bu işleme darphane denir. Bunu yapmak için dijital bir nesne (resim, müzik parçası, fotoğraf vb.) çekmeniz, bir pazaryerine (örneğin, Rarible veya OpenSea'de) kaydolmanız ve bir açıklama ve fiyat içeren bir nesne yüklemeniz gerekir. Çoğu hizmet, benzersiz bir token oluşturmak için bir komisyon ödemeyi gerektirir.

NFT coinleri nedir?

NFT kripto paraları, mevcut bir platforma dayalı olarak oluşturulan sanal varlıklardır (işlem platformu ile karıştırılmamalıdır). Sistemin içinde NFT satın almak için kullanılırlar. Anlamayı kolaylaştırmak için bir mağazaya hediye sertifikası ile bir benzetme yapalım. Örneğin bu sertifika ile tiyatroya gidemezsiniz. Çünkü belirli bir yer ve amaç için tasarlanmıştır - belirli bir mağazada bir şeyler satın almak. Belirli NFT'ler için kullanılan tokenler de öyle.

Örneğin, Ethereum tabanlı OpenSea pazarında NFT satın almak için NFT kripto parası ETH'ye ihtiyacınız olacaktır. Decentraland'de satın almak için MANA coinlerine ihtiyacınız vardır.

NFT coinleri NFT'lerden farklı mı?

Evet, NFT coinleri NFT'lerle aynı değildir. Burada en önemli şey kafanızın karışmamasıdır.

NFT coinleri, değiştirilebilirlikleriyle NFT'lerin kendisinden farklıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, NFT'ler benzersiz varlıkların sahipliğini yansıtır. Bununla birlikte, kripto NFT coinleri aynı değerdeki diğer NFT coinleri ile değiştirilebilir ve bazı NFT projelerinin ekonomisi onlara bağlıdır. Bu anlamda, NFT coin esasen kripto para birimine daha yakındır ve alınıp satılabilir veya yatırım yapılabilir.

NFT ve kripto para birimi: farkları nedir?

Öte yandan, NFT'leri ve kripto para birimlerini karıştırmamak önemlidir.

NFT'nin kripto para birimlerinden önemli farklılıkları vardır ve bunlardan en önemlisi, değiştirilemez olmasıdır. Açık blok zinciri, NFT'de olduğu gibi, blok zincirinde bir kaydı temsil eden tokenlere sahiptir. Ancak, açık bir blok zincirinde tüm tokenler birbiriyle değiştirilebiliyorsa ve bir kullanıcının bitcoin'i diğerinin bitcoin'i ile aynıysa, o zaman NFT teknolojisi çerçevesinde tokenler değiştirilebilirlik kalitesine sahip değildir. Bu durumda, her bir karşılıksız token ne bir başkasıyla değiştirilemez ne de kopyalanamaz, bölünemez veya değiştirilemez.

Genel olarak kripto para çifti işlemleri veya kripto işlemlerinin nasıl yapılacağı ile ilgileniyorsanız, FBS ile bir kripto işlem hesabı açabilirsiniz.

2022'deki en iyi NFT tokenleri

Kripto NFT coinleri ile işlem veya yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, ilk önce dikkat etmeniz gereken en iyi NFT tokenlerinin bir listesi burada.

Creative-42_Top_NFT_Coins_mana_1.png

MANA coin – Decentraland

Decentraland, blok zinciri teknolojisine dayalı sanal bir dünya ve topluluktur. Burada kullanıcılar NFT arazileri, mülkleri ve avatarları yaratır, bunlara sahip olur ve satar ve platformun merkezi olmayan özerk organizasyonuna (DAO) katılır.

Decentraland'ın kendi kripto para birimi olan MANA ve tüm oyun içi varlıklar, Ethereum blok zincirinde çalışır.

Decentraland istatistikleri:

 • Piyasa değeri: 1.222.253.164 $
 • Tamamen seyreltilmiş piyasa değeri: 1.445.249.778 $
 • Hacim / Piyasa değeri: 0.09016
 • Dolaşım kaynağı: 1.86B MANA

*Tüm veriler Ekim 2022 itibariyle güncel olan verilerdir.

Decentraland özellikleri:

 • Decentraland'ın temeli, arazi satın almak için kullanılabilen MANA kripto para birimidir.
 • Para kazanmak için araziyi satma ve yeniden satma fırsatı vardır.
 • Arazi kiralamasından pasif gelir elde edebilirsiniz.
 • Kendinizi yalnızca hayal gücünüzle sınırlayan herhangi bir nesneyi inşa edebilir ve bir ürünle birlikte bir reklam afişi veya bir showroom yerleştirebilirsiniz.
 • Decentraland doğrudan NFT'ye bağlı olduğundan, dijital sanatçılarla işbirliği yapabilirsiniz, örneğin NFT resimleriyle bir galeri açabilirsiniz.
 • Oyuncular sadece arazi kiralayamaz veya inşaat işleriyle uğraşamaz, aynı zamanda seminerler yürütebilir, kumar oynayabilir veya sohbet odaları oluşturabilir.

Creative-42_Top_NFT_Coins_orica_2.png

ORI coin — Orica

Orica, yeni başlayan kripto para birimi kullanıcıları için tasarlanmıştır. Yaratıcılığı takdir edenler ve harika sanatlar arayanlar için yaratılmıştır.

Orica, küçük fikirlerin bile birçok kişi tarafından tanınmasını sağlayarak NFT ekosisteminde devrim yaratmayı hedefliyor ve katılan herkes bu NFT'den telif ücreti alacak. Orica, böyle bir hedef belirleyen ilk pazar yeridir.

Orica istatistikleri:

 • Piyasa değeri: 16.004 $
 • Tamamen seyreltilmiş piyasa değeri: 16.004 $
 • Dolaşım kaynağı: 83.999.900.00 ORI

*Tüm veriler Ekim 2022 itibariyle güncel olan verilerdir.

Orica özellikleri:

 • Orica, her sanatçının satış yaptıktan sonra para basmak için komisyon ödemesine izin veren bir NFT pazarıdır.
 • Bu, koleksiyoncuları çalıntı eserler satın almaktan korumak için Sanat Kanıtı (PoA) doğrulaması olan bir pazar yeridir.
 • İlk NFT teklifleriyle, herhangi bir sanatçı, yaratmadan önce gerekli fonları toplayabilir.

Creative-42_Top_NFT_Coins_sand_3.png

SAND coin – The Sandbox

Sandbox Game, merkezi olmayan finans (DeFi) öğeleri ve değiştirilemeyen tokenler (NFT) ile blok zincir teknolojisini kullanan çok oyunculu bir çevrimiçi oyundur. Sandbox, oyuncuların arazi alıp satabilecekleri, varlıklarını - NFT tokenlerini oluşturup satabilecekleri ve proje yönetimine katılarak daha fazla gelişme vektörünü belirleyebilecekleri eksiksiz bir oyun metaversesidir.

The Sandbox istatistikleri:

 • Piyasa değeri: 1.186.583.423 $
 • Tamamen seyreltilmiş piyasa değeri: 2.374.005.490 $
 • Hacim / Piyasa değeri: 0.1267
 • Dolaşım kaynağı: 1.50B SAND

*Tüm veriler Ekim 2022 itibariyle güncel olan verilerdir.

The Sandbox özellikleri:

 • Sandbox proje ekosistemi üç ürüne dayanmaktadır: VoxEdit, Marketplace ve Game Maker.
 • VoxEdit, kübik 3d piksellerden nesneler oluşturmak ve canlandırmak için kullanılan bir yazılımdır.
 • Marketplace, oyun içi varlıkları alıp satmak için bir platformdur.
 • Game Maker, proje arazilerinde barındırılan oyunların senaryolarını oluşturmaya yarayan bir yazılımdır.

Creative-42_Top_NFT_Coins_tezos_4.png

XTZ coin – Tezos

Tezos, ayırt edici avantajı ağı güncellemek için yerleşik yönetim mekanizmaları olan bir blok zinciri projesidir. Tezos blok zincirindeki değişiklikler, belirli sayıda Tez tokeninin (XTZ) sahiplerinden gelen kodlanmış teklifler aracılığıyla gerçekleştirilir ve ardından toplulukta bir oylama yapılır. Tezos protokolü kendi kendini geliştirme yeteneğine sahiptir, bu nedenle ağ kolayca güncellenir.

Tezos istatistikleri:

 • Piyasa değeri: 1.243.204.795 $
 • Tamamen seyreltilmiş piyasa değeri: 1.272.503.518 $
 • Hacim / Piyasa değeri: 0.0158
 • Dolaşım kaynağı: 911.943.778.48 XTZ

*Tüm veriler Ekim 2022 itibariyle güncel olan verilerdir.

Tezos'un özellikleri:

 • Tezos'taki akıllı sözleşmeler, benzersiz Michelson programlama dilini kullanır ve genellikle Michelson ile birleştirilmiş daha karmaşık diller kullanılarak yazılır.
 • Tezos, yalnızca Tezos'ta kullanılan benzersiz bir uygulama olan Liquid Proof of Stake (LPoS) adlı bir PoS varyantı kullanır.
 • 6000'den fazla Tez coini olan ağ üyeleri, temsilci olabilir ve Tezos blok zincirinde yeni bloklar oluşturabilir, imzalayabilir ve yerleştirebilir.

Creative-42_Top_NFT_Coins_theta_5.png

THETA coin – Theta Ağı

Theta, video içeriğini barındırmak, dağıtmak ve tanıtmak için bir platformdur. Blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve akıllı sözleşmeler temelinde çalışır. Platformun ana fikri, video izlemek için gereken bilgi işlem gücünün bazı merkezi platformlar ve sunucuları (örneğin YouTube'da olduğu gibi) tarafından değil, kullanıcıların kendileri tarafından sağlanmasıdır. Videoları, yazarları ve kullanıcıları barındıran video platformları Theta Ağı'na bağlanabilir.

Theta Ağı istatistikleri:

 • Piyasa değeri: 1.026.992.896 $
 • Tamamen seyreltilmiş piyasa değeri: 1.026.992.896 $
 • Hacim / Piyasa değeri: 0.02311
 • Dolaşım kaynağı: 1.00B THETA

*Tüm veriler Ekim 2022 itibariyle güncel olan verilerdir.

Theta Ağı özellikleri:

 • Video platformları, pahalı video barındırma ekipmanının maliyetini azaltabilir, hizmetlerine yeni kullanıcılar çekebilir ve token kazandırabilir.
 • Kullanıcılar ayrıca kapasitelerini diğer ağ katılımcılarına sağlayarak token kazanabilirler.
 • Yayıncılar, kârda başka kimse yer almayacağından daha fazla gelir elde edebilir.
 • Theta Ağı, Google, Sony, Samsung ve Binance gibi önde gelen küresel şirketlerle işbirliği yapmaktadır.

Creative-42_Top_NFT_Coins_axie_6.png

AXS coin – Axie Infinity

Axie Infinity, katılımcıların Axies adlı sevimli NFT evcil hayvanlarını yetiştirdiği, dövüştüğü ve değiştirdiği Pokemon benzeri bir kripto oyunudur. Oyunda iki kripto para birimi vardır: Kripto para borsalarında alınıp satılabilen Axie Infinity Shards (AXS) ve oyunculara oyunda harcanan süre için aktarılan Smooth Love Potion (SLP). AXS sahipleri, tokenlerini yerleştirdikleri, oynadıkları ve kilit yönetim konularında oy verdikleri için ödüllendirilebilirler.

Axie Infinity istatistikleri:

 • Piyasa değeri: 969.698.753 $
 • Tamamen seyreltilmiş piyasa değeri: 3.152.307.777 $
 • Hacim / Piyasa değeri: 0.05048
 • Dolaşım kaynağı: 83.056.186.67 AXS

*Tüm veriler Ekim 2022 itibariyle güncel olan verilerdir.

Axie Infinity özellikleri:

 • Oyuncular, Axies'in görünümünü ve genetik verilerini değiştirerek oyun topluluğundaki geliştiricilerin kişisel fikirlerini oyunun evrenine dahil etmelerine olanak tanır.
 • PVP savaşlarına katılabilir ve skor tablosunda yer alarak ödüller kazanabilirsiniz.
 • Nadir Axies'leri toplayabilir ve satabilirsiniz.

Sonuç

NFT piyasasını anlamak kolay bir iş değildir. Ancak, farklı kripto varlık türleri arasındaki temel farkları öğrenmek, bu değişken ekosistemde riskleri azaltmanıza ve doğru kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, her zaman dikkatli ve tedbirli olun ve yatırım için bir varlık seçimine ancak derinlemesine araştırma yaptıktan sonra yaklaşın.

 • 91

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera