1. FBS broker >
  2. Blog >
  3. Megafon Formasyonu ile Nasıl İşlem Yapılır?
2022-12-21 • Güncellendi

Megafon Formasyonu ile Nasıl İşlem Yapılır?

CREATIVE-434 How to Trade Megaphone Patterns__1200x675_1_cover.png

Megafon formasyonu nedir?

Megafon formasyonu, fiyat hareketi volatile hale geldiğinde ortaya çıkan bir grafik kalıbıdır. Beş farklı swingden oluşan en az iki yüksek tepe ve iki düşen dipten oluşur. Her swing bir öncekinden daha büyüktür ve yükselen tepeler ve düşen dipler, bir megafon şeklini andıran ve formasyona adını veren iki farklı trend çizgisiyle birbirine bağlanabilir.

Bu formasyonu genellikle piyasanın zirvesinde veya dibinde görebilirsiniz. Bu, yatırımcıların piyasanın yönünden emin olmadıklarını ve en kısa zamanda işlemlere girmeye veya işlemlerden çıkmaya çalışarak daha büyük dalgalanmaların oluşmasına neden olduğunu gösteriyor.

1.1.png

Bu makalede, megafon formasyonunu tanımlamanın yollarını, megafon formasyonunun yükseliş mi yoksa düşüş kalıbı mı olduğunu, bu kalıbın temel özelliklerini ve megafon formasyonunu grafikte gördüğünüzde nasıl işlem yapacağınızı öğreneceksiniz.

Temel Çıkarımlar:

  • Boğalar ve ayılar piyasayı kontrol etmek için mücadele ederken, volatile piyasalarda megafon formasyonları oluşur.
  • Megafon formasyonu, en az iki yükselen tepe ve iki düşen dip oluşturan beş swingten oluşur. Eğer yükselen tepeler ve düşen dipler boyunca çizilen trend çizgileri birbirlerinden uzaklaşıyorsa, söz konusu formasyon megafondur.
  • Megafon kalıpları yükseliş veya düşüş olabilir, ancak fiyat modelin dışında kapanana ve yeni bir trendin başladığını veya bir öncekinin devamını teyit edene kadar bunun hangi formasyon olduğunu kesin olarak söylemek imkansızdır.
  • Yatırımcılar, tercih ettikleri işlem tarzına ve formasyonun başarısız olup olmamasına bağlı olarak megafon modellerini farklı işlem stratejilerinde kullanabilirler.

Megafon formasyonu nasıl belirlenir?

Daha önce bahsedildiği gibi, megafon formasyonu, yükselen tepeler ve düşen diplerden oluşan beş swingten oluşur. Eğer gittikçe genişleyen bir aralıkta benzer dalgalanmalarda hareket eden bir fiyat görürseniz, bunun gerçekten bir megafon grafik formasyonu olup olmadığını iki trend çizgisi çizerek kontrol edebilirsiniz: Biri yükselen tepeler diğeri ise düşen dipler. Eğer trend çizgileri zıt yönlerde ayrılıyorsa, o zaman kesinlikle bir megafon formasyonuyla karşı karşıyasınız demektir.

2.png

Bilmeniz gereken bir başka şey de, bir grafikte megafon formasyonunun ne zaman ve neden görünebileceğidir. Megafon formasyonları, piyasa bir volatilite döneminden geçtiğinde ortaya çıkar. Belirli bir fiyat trendini göstermez. Aksine, yatırımcıların varlığın fiyatı üzerinde anlaşamadıklarını söyler. Duygularına teslim olurlar ve fiyat bunlara düşük geldiğinde almaya, yüksek göründüğünde satmaya başlarlar. Bu dalgalanmalar, fiyatın belirli bir trendi izlemesini durdurur ve bu da yatırımcılar arasında daha fazla kararsızlığa neden olur.

Doğal olarak, bu tür volatilite dönemleri bile sona erer, bu nedenle sağduyulu yatırımcıların megafon modelini kendi avantajlarına kullanmalarına imkan veren iyi stratejiler vardır. Yapacakları en önemli şey sakin olmak ve paniğin kararlarını etkilemesine izin vermemektir.

Megafon formasyonu yükseliş mi yoksa düşüş formasyonu mudur?

Megafon formasyonu, grafiğin neresinde oluştuğuna bağlı olarak hem yükseliş hem de düşüş olabilir. Bu nedenle megafon formasyonları genellikle megafon zirve ve megafon dip olarak ikiye ayrılır.

3.3. png

  • Megafon zirve, bir yükseliş trendinden düşüş trendine olası dönüşü veya düşüş trendinin devamını gösteren bir düşüş megafon kalıbıdır. Genel olarak, megafon zirve üç yükselen tepe ve iki düşen dipten oluşur. Fiyat, formasyonun çukurları boyunca çizilen trend çizgisini kırdığında, formasyon tamamlanmış kabul edilir. Eğer bu gerçekleşirse, piyasanın yeni bir düşüş trendinde hareket etmeye başlaması çok yüksek bir olasılıktır.
  • Megafon dip, aşağı yönlü muadilinden daha az yaygın olarak kabul edilir. Megafon zirvenin aksine, megafon dip, bir düşüş trendinden yükseliş trendine olası bir dönüşten önce oluşan veya bir yükseliş trendinin devam ettiğini gösteren yükseliş megafon kalıbır. Bu formasyon, üç düşen dip ve iki yükselen tepe içerme eğilimindedir. Üçüncü dipten sonra, fiyat genellikle bir yükseliş içinde hareket eder ve yükseklerden çizilen trend çizgisini kırarak, formasyonun tamamlandığını ve yeni bir yükseliş trendinin başladığını gösterir.

Ancak, bu megafon kalıplarının bir trendin tersine dönüş mü yoksa devam için mi öncülük ettiğini söylemek mümkün değil. Gelecekteki trendin yönünü kesin olarak bulmak için, fiyatın destek veya direnç çizgisini kırmasını ve formasyonun onaylanmasını beklemek daha iyidir. Ancak o zaman işleme girmek güvenlidir.

Genişleyen formasyon nedir?

Genişleyen formasyon, megafon formasyonu olarak bildiğimiz şeyin bir başka adıdır. Genişleyen formasyonlar yükseliş (genişleyen dip) veya düşüş (genişleyen tepe) olabilir ve genellikle potansiyel bir trendin tersine döndüğünü gösterir.

Ancak eğer daha büyük resme bakarsak, genişleyen formasyonlar volatilite göstergeleri olarak en bilinenidir. Piyasa daha yüksek riskli bir dönem yaşadığında oluşmaya başlarlar. Bunun nedeni, yatırımcıların fiyatın bundan sonra nereye hareket edeceğinden emin olmaması ve dolayısıyla fiyatın yükselme ve düşme arasında gidip gelmesidir.

Genişleyen formasyonlar, şirketlerin üç aylık kazançlarını raporlamaya başladıkları kazanç sezonunda daha fazla ortaya çıkar. Bir şirketin başarılı olup olmamasına bağlı olarak işlemciler fiyat hareketini etkileyen ve megafon formasyonunun oluşmasına yol açabilecek farklı iyimser veya kötümser tepkilere sahip olacaklardır.

Megafon işlem formasyonunun özellikleri

Artık megafon formasyonunun ne olduğunu bildiğimize göre, ana parametrelerini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Hacim

Megafon formasyonunun dikkat etmeniz gereken ilk parametresi hacimdir. Bildiğiniz gibi hacim, varlığın belirli bir dönemde işlem gören toplam miktarını gösteren teknik bir göstergedir. Hacim, piyasada ne kadar yatırımcının aktif olduğunu ve söz konusu varlığın o anda talep edilip edilmediğini gösterir. Hacim, yatırımcılar tarafından trendin devamını veya tersine dönüşünü doğrulamak için de kullanılır. Gördüğünüz gibi, hacim size piyasadaki mevcut durum hakkında oldukça fazla bilgi verebilir.

Hacim söz konusu olduğunda, bu yatırımcıların grafik üzerindeki megafon formasyonunu tanımasına yardımcı olur. Yatırımcılar, megafon formasyonu içindeki fiyatla birlikte hacmin de arttığını görebilir. Formasyon oluşturulduğunda hacmin genellikle arttığını ve yüksek kaldığını da fark edebilirsiniz. Ancak hacim, bunlardan biri gerçekleştiğinde sıradışı olarak görünmediğinden önceki trendin potansiyel olarak tersine döndüğünü veya devam ettiğini göstermez.

Altta yatan davranış

İnceleyeceğimiz bir sonraki şey, altta yatan davranıştır. Öğrendiğimiz gibi, yatırımcılar varlığın kontrolünü ele geçirmeye çalışırken megafon formasyonu oluşur. Boğalar alım yapmaya ve varlığın fiyatını yükseltmeye devam ederken, ayılar ise tam tersine bu gelişmeye karşı koymaya ve fiyat yüksekken varlığı satarak daha da düşürmeye çalışır. Fiyat dalgalanmaları yeni yükselişler ve düşüşler oluşturmaya devam ediyor ve eğer bu noktalardan iki trend çizgisi çizerseniz, çizgilerin farklı yönlerde ayrıldığını fark edeceksiniz. Kural olarak, bu belirsizlik ve artan gerilim genellikle bir tarafın daha fazla adım atmaktan kaçınması ve diğer tarafın piyasaya hakim olmasıyla sona erer. Formasyon, önceki trendi devam ettiren veya tersine çeviren, kazanan taraf yönünde hareket eden trendle sona erer.

Megafon formasyonu ile nasıl işlem yapılır

Sonuçsuz doğalarına rağmen, megafon formasyonları birçok işlem fırsatı sunar. Megafon işlemcileri, işlemcinin işlem yapış tarzına bağlı olarak birden fazla stratejiye dahil edilebilir.

Kırılma işlemleri

Megafon formasyonunda işlem yapmanın ilk yolu, kırılmada işlemler yapmaktır. Fiyat trend çizgilerinden birini kırdığında ve formasyonun dışında kapandığında kırılma gerçekleşir. Kırılmalar boğa veya ayı şeklinde olabilir ve işlemciler bunları bir formasyonun teyidi ve bir sonraki trendin yönü olarak kabul eder.

Kırılmada işlem yapmanın anlamı fiyatın formasyonun dışında kapanmasını beklemek, megafon formasyonunun tamamlandığını teyit etmek ve fiyat hareketinin yönü netleştiğinde işleme girmektir. Bir karar vermeden önce kırılmanın başarısız olup olmadığını görmek için biraz beklemenin daha iyi olacağını unutmayın.

4.png

Minimum hedef söz konusu olduğunda, ortak strateji, formasyonun yükselen tepe ve düşen dipleri arasındaki mesafe ölçülür, kırılma noktasından yeni trend yönünde aynı mesafede bir çizgi çekilir ardından elde edilen çizgi uzunluğunun %60'ı minimum hedeftir.

Zararı Durdura gelince, genel kural, ikinci Pivot Noktası Tepesi (boğa trendi için) veya Pivot Noktası Dibi (ayı trendi için) boyunca bir çizgi çekmek ve bu seviyeye zararı durdur emri yerleştirmektir.

Swing işlemleri

Megafon formasyonları birden fazla swingten oluştuğu için, bu, hızlı işlem yapmak için iyi bir formasyondur. Swing işlemcileri, yatırımcıların çoğunluğunun kararsızlıklarını kendi lehlerine kullanarak volatile piyasalardan yararlanırlar. Megafon formasyonları söz konusu olduğunda, swing işlemcileri, fiyat yeni bir dip seviyeye düştüğünde satın alarak ve yeni bir tepe seviyesine işaret ettiğinde satarak kalıp içinde işlem yapmayı deneyebilir. Bu, genellikle fiyatın trend çizgilerinden birini kırmadığına dair onayı beklemelerini gerektirir.

Ama formasyonun içindeki dalgalanmalarda da işlem yapmak mümkündür. Tek yapmanız gereken, pivot çizgisinin yanı sıra, formasyonun tepe ve çukurlarının oluşturduğu yatay çizgileri kullanmak. Ayrıca, doğrudan megafon formasyonu içinde işlem yapmak için potansiyel destek ve direnç çizgilerini bulmak için Fibonacci düzeltme seviyelerini kullanmak da mümkündür.

5.png

Başarısızlık

Diğer herhangi bir formasyon gibi, megafon grafik formasyonu da başarısız olabilir. Başarısızlığı doğru bir şekilde tespit etmek önemli olsa da, buna rağmen işlem yapmak hala mümkündür. Aslında oldukça kolaydır, çünkü fiyat beşinci salınımdan sonra eğer trend çizgilerinden birini kırmazsa, megafon formasyonu başarısız olarak kabul edilir. Dolayısıyla, örneğin bir boğa piyasasında bu kalıbı görürseniz ve fiyatın beşinci salınımdan sonra trend çizgisinden sıçradığını fark ederseniz, fiyat en yakın destek seviyesinin altına düştüğünde satış yapmayı düşünmelisiniz.

6.png

Bu durumda Pivot Noktası 4'ün oluşturduğu seviyeleri ilk işlem hedefiniz olarak kullanabilir ve ikinci potansiyel hedefi formasyonun alt trend çizgisine koyabilirsiniz. Zararı durdur emrine gelince, fiyatın beşinci swingten sonra formasyondan çıkamadığı seviyeye koyabilirsiniz. Risk/getiri oranını kendi işlem stratejinize göre de uygulayabilirsiniz.

Sonuç olarak

Bu yazıda megafon grafik formasyonu hakkında bilgi edindik. Piyasa dalgalı bir dönemden geçtiğinde ve yatırımcılar söz konusu varlığın gerçek fiyatının ne olması gerektiğine karar veremediğinde megafon grafik formasyonu oluşur.

Megafon kalıpları yükseliş ve düşüş yönlü olabilir, ancak ek göstergeler ve teknik analiz araçları kullanmadan fiyat hareketinin yönünü tahmin etmek ve en iyi giriş ve çıkış noktalarını bulmak zordur.

  • 50

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera