1. FBS broker >
  2. Blog >
  3. İşlemlerde Disiplin Nasıl Uygulanır
2022-11-15 • Güncellendi

İşlemlerde Disiplin Nasıl Uygulanır

CREATIVE-28_Discipline_in_Trading_642x361_1_cover.pngİşlemlerin başarısı birçok farklı faktöre bağlıdır. Bunlar sadece teorik bilgi, temel ve teknik analiz anlayışı, sürekli öğrenme ve deneyim kazanma değil, aynı zamanda psikolojik ve duygusal istikrarı da içerir. Yukarıdakilerin hepsini gerçekleştirmek için yapbozun sadece bir eksik parçasını eklemeniz gerekir - disiplin.

İşlemlerde disiplinin neden bu kadar önemli olduğunu ve bunu nasıl başarabileceğimizi birlikte öğrenelim.

İşlemlerde disiplin nedir?

Genel olarak disiplinin tanımı, bir sonuca ulaşmak için bazı eylemlerin kasıtlı tekrarına indirgenebilir. Genellikle bu eylemler zor ve nahoştur ve biraz çaba gerektirir.

Bu yüzden, disiplinin iki bileşeni şunlardır:

  • ortada bir amaç olması;
  • her zaman hoş olmayan eylemleri gerçekleştirme yeteneği.

Disiplin, herhangi bir başarılı çalışmanın temelidir ve işlem yapmak de bir istisna değildir. Disiplin her şeyden önce, kişinin kendi işlem stratejisi ve risk yönetimi ilkelerini takip etmesidir. Çoğu zaman, piyasadaki değişiklikler, anın duygusal yoğunluğu tarafından yönlendirilen acele kararlara ve eylemlere yol açabilir. Bu durumda, dürtüyü dizginleyebilmek ve önceden belirlenmiş planı takip edebilmek, yani disiplini korumak çok önemlidir.

İşlemlerde disiplinli olmak neden önemlidir?

Bildiğimiz gibi, işlem yapmanın özü, en kârlı işlemleri yapmak için sürekli olarak piyasayı analiz etmektir. Bu analize dayanarak, işlemci, kendi amaçlarını ve çıkarlarını ve ayrıca profesyonellerin önceki deneyimlerini dikkate alarak bireysel bir strateji oluşturur.

Disiplin, teorik temelin uygulamaya geçmeden önce amaçlı ve metodik olarak araştırılması gereken araştırma aşaması kadar erken bir dönemde önemlidir. Tembellik veya acele nedeniyle oluşan bilgi boşlukları korkunç sonuçlara yol açabilir.

Teorik bir temel oluşturduktan sonra, kendinize yeterince güvendiğinizde uygulamaya geçebilirsiniz. Bu durumda disiplin, kendiniz için geliştirdiğiniz stratejiyi izlemenize ve yoldan sapmaya kapılmamanıza yardımcı olur.

Ayrıca, bir işlemcinin kariyeri boyunca, sürekli olarak öğrenmesi, yeni fırsatları keşfetmesi ve kendi başarılarını ve başarısızlıklarını analiz etmesi gerekir. Sadece kendini geliştirmeye yönelik disiplinli bir yaklaşım sizi başarıya götürecektir.

CREATIVE-28_Discipline_in_Trading_642x361_2.png

İşlemlerde disiplinsizlik nelere yol açar?

Her şeyden önce disiplin, bir işlemcinin duygularını kontrol altında tutmasına yardımcı olur, çünkü ani kararlar hatalara yol açar. Örneklemek için, bu hataların nelere yol açabileceğine bir göz atalım.

Aşırı işlem yapmak

Aşırı işlem yapmak, hem acemi hem de daha deneyimli işlemciler tarafından yapılan en yaygın hatalardan biridir. Bu fenomenin özü, adından da anlaşılacağı gibi, aşırı işlem yapmaktır. Yani, işlemci ya işlem planının parçası olmayan çok fazla işlem yapar veya kabul edilebilir riskleri aşan işlemler yapar. Ve bu, doğal olarak, kayıplara yol açar.

Bu hatanın nedeni genellikle, işlemcinin kendisi için oluşturduğu kurallara uymadığı zaman, işlem stratejisinden sapmada yatmaktadır.

Dikkatsiz işlem yapmak

Bu hata öncelikle yeni başlayanlar arasında yaygındır, ancak hiç kimse buna karşı bağışık değildir. Herhangi bir işlem, anlık arzulara değil, analitik verilere dayanmalıdır. Ancak bir işlemcinin bu ayartmaya yenik düştüğü ve aceleci bir işlem yaptığı durumlar vardır.

Herhangi bir menkul kıymet alımı veya satımı, işlem planına uygun olarak durum analiz edildikten sonra yapılmalıdır. Aksi takdirde, işlem kaybedilen bir oyun haline gelir.

İşlemlerin yanlış zamanlaması

İnsanlar her şeyi bir kerede almak isteme eğilimindedir ve işlemciler de bir istisna değildir. Bu nedenle, bir işlemci potansiyel fırsatları gördüğünde, stratejiye uymasalar bile, onları ne pahasına olursa olsun kullanmaya çalışırlar. Bazı grafik hareketlerine göz yummak çok zor olabilir, ancak açgözlülük nadiren iyi sonuç verir.

Burada tüm makale boyunca bahsettiğimiz şeyi tekrarlamamız gerekiyor. Sabırlı olun ve stratejinizi takip edin, kendinize ve analizlere dayalı kararlarınıza güvenin.

CREATIVE-28_Discipline_in_Trading_642x361_3.png

İşlemlerde disiplin nasıl geliştirilir?

Peki, bu tür hatalardan kaçınmak için işlem disiplinini ve öz kontrolü nasıl geliştirebilirsiniz? İşte başarılı olanların ipuçlarının bir listesi.

Çoğunluktan ayrılma

İşlemlerde her zaman çoğunluğu takip etme eğilimi vardır. Herkes işlem yaparsa ve kâr ederse, siz de kâr edersiniz, değil mi? Yanlış.

Herkes aynı şeyi yaparsa, yapılacak doğru şey gibi görünse de, sonunda piyasayı hareket ettirir ve bu da olumlu bir şekilde başarısızlığa yol açar. Bu yüzden her zaman kendiniz düşünün ve piyasayı iyice analiz edin.

Kendi işlem planınızı kullanın

Bir işlem planı oluşturduğunuzda, bunu bir nedenden dolayı yaparsınız. Her işlemcinin işlem planı kesinlikle bireysel olmalı ve özel hedefleriniz, risk algınız ve bireysel yaşam tarzınız gibi faktörleri hesaba katmalıdır. İşlemleriniz üzerinde herhangi bir etkisi olabilecek hiçbir şeyi gözden kaçırmamaya çalışın.

Ancak, bir işlem planı ancak tam olarak takip ederseniz yeterince etkili olacaktır.

İşlemlerde bariz şeylerden kaçının

Açıkça kâr getirecek bir şey görürseniz, diğer herkesin de görme ihtimali yüksektir. Ve eğer tüm kalabalık bu fırsata koşarsa, hiçbir şey elde edemezsiniz.

Kurallar koyun ve onlara uyun

Piyasanın aleyhinize dönmesi durumunda kendinizi bir sürü dertten kurtarmak için işlem kuralları yaratın. Yalnızca işler iyi gittiğinde kullanacağınız bir strateji geliştirmenin bir anlamı yoktur. İşler kontrolden çıkıyor gibi görünse bile kurallara uymaya devam edin. Bu sizi daha fazla beladan uzak tutacaktır.

Uyarıları izleyin

Her zaman en iyisini ummaya alışkınız. Ancak işlemlerde, özellikle yaklaşan kayıplara işaret eden sinyaller görüyorsanız, bu duygudan kurtulmaya değer. Hayali bir umut uğruna bu uyarıları asla göz ardı etmemelisiniz.

Piyasa gurularından kaçının

İşlem guruları, bu bilimde mükemmel bir şekilde ustalaştıklarını ve size de aynısını öğretmeye hazır olduklarını beyan ederler. Aslında, onlar kârlarını artırmak için sizi kullanmak istiyorlar ve siz kendiniz boş bir ceple ortada kalırsınız. Bu yüzden büyük kelimelere güvenmeyin.

Boş zamanınızı düzenleyin

Sadece bir çalışma planı değil, aynı zamanda bir dinlenme planı da geliştirmek gerekir. Günün her saatinde işlem yapmak ve konsantrasyonu kaybetmemek ve bu nedenle durum üzerinde kontrol sahibi olmak imkansızdır. Kendinizi biraz dinlendirin, böylece yenilenmiş bir güçle harekete geçebilirsiniz.

Geri kazanmaya çalışmayın

Ne yazık ki, işlem yapmak her durumda risklerle ilişkilidir, bu nedenle hiç kimse düşüşlere karşı bağışık değildir. Diyelim ki başarısız oldunuz ve zaferden birazcık uzakta olduğunuzu düşünüyorsunuz. Aynı yolu inatla sürdürmeye devam ederseniz, hiçbir şey kazanamazsınız, sadece tekrar tekrar para kaybedersiniz. Böyle bir durumda soğukkanlı olmak ve duygulara teslim olmamak çok önemlidir. Stratejinize güvenin ve onu takip edin.

Sezgilerinizi kullanın

İşlem yapmak için sadece matematiksel algoritmalar değil, aynı zamanda kutunun dışında düşünme yeteneği de önemlidir. Analitik becerilerinizi geliştirirken duyularınızı dinlemeyi de ihmal etmeyin.

Araçlarınızı akıllıca kullanın

Herhangi bir işlem platformunu kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. MetaTrader 4 ve MetaTrader 5'in sahip olduğu çeşitli özellikler hakkında bilgi edinin ve ardından bunları operasyonlarınıza uygulayın. Bir işlemcinin hayatını kolaylaştıran ve bir işlemci yerine işlevlerini yerine getiren birçok farklı araç vardır.

Ancak tamamen ruhsuz makinelere güvenilemez. Her şeyden önce, kendi kararlarınızı vermekten siz sorumlusunuz ve yazılım sadece emirlerinizi yerine getiriyor.

Maaş zihniyetinden vazgeçin

Belli bir çalışma döneminin tutarlı bir şekilde maaşla ödüllendirilmesine alışkınız. Ancak bir işlemci olarak bu sırayı koruyabileceğinize güvenmeyin. Bir işlemcinin sabit bir maaşı yoktur. Yıl için bütçenizin piyasadaki en iyi günlerden birkaçına bağlı olacağı fikrine alışın.

Olası kayıpları kabul edin

Çoğu işlemci için işlem yapmanın en zor kısmı parasal kayıplarla başa çıkma yeteneğidir. Ancak, kaybetmenin kaçınılmaz olduğunu kabul etmek zorunda kalacaksınız. Aslında, büyük kazançlar küçük kayıplardan çok daha nadirdir. Bu, piyasa etkileşiminin doğal yollarından biridir. Her kayıp, öğrenebileceğiniz ve gelecekte kendi yararınıza kullanabileceğiniz yeni bir derstir.

Takviyelere dikkat edin

Kendi başarılarınızın coşkusuna kapıldığınızda, işlemleri farklı algılamaya başlarsınız. Birkaç kârlı ay sizi sersemletir ve sonunda işlemlerde ustalaştığınıza ve önünüzdeki ufukların artık sınırsız olduğuna inanmaya başlarsınız.

Ancak tarih bize, büyük gücün büyük sorumluluk getirdiğini öğretir. Eğer işlemlerinizi yakından takip etmezseniz, işler hızla kontrolden çıkar ve merdivenin en altına geri dönersiniz.

Piyasa seslerinden kaçının

Piyasadaki fiyatlar, bazen bir trendin parçası olarak sürekli değişir ve bazen de geçici ve küçük dalgalanmalar olur, yani piyasa gürültüsü. Her fiyat hareketine tepki vermemelisiniz. Bu tür gürültüleri gerçekten önemli sinyallerden ayırt etmeyi öğrenin.

Sonuç

İşlemcinin yolu her zaman basit ve net değildir. Hepimiz er ya da geç hata yapar ve hayal kırıklığına uğrarız.

Ancak, herhangi bir hatadan bir ders çıkarabilirsiniz. Bu deneyim ilerlememizi ve gelişmemizi sağlar. Sabır ve işlem disiplini, yalnızca bir işlemci olarak konumunuzu güçlendirmenize değil, aynı zamanda dürtüsel duygusal kararlara boyun eğmeden onu korumanıza da yardımcı olacaktır.

  • 83

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera