2023'te Altın İşlemleri

2023'te Altın İşlemleri

2023-01-17 • Güncellendi

Altın ticareti, dünyanın en eski yatırım araçlarından biridir. Değerli metal, küresel ekonomide önemli bir rol oynamaktadır. Altın yatakları nadir ve bulunması zor olduğundan ötürü, bu metal endüstriyel kullanımlarının çok ötesinde değerlidir. Forex işlemlerinde altın, ticaret için en popüler varlıklardan biridir.

İşlemciler neden altını tercih ediyor? Bunun birçok nedeni var. Bu yazıda, bir işlem varlığı olarak altını seçme nedenlerini, altın fiyatlarını neyin hareket ettirdiğini ve CFD ile nasıl altın işlemi yapılacağını tartışacağız.

Altın işlemi nedir?

Altın işlemi, fiyat hareketlerinden kar elde etmek için altın alıp satmayı ifade eder. Altın fiyatının oldukça volatile olduğu düşünüldüğünden, işlemciler, fiyat düşükken emtiayı alıp, yüksekten satarak veya fiyatların düşmesi beklendiğinde değerli metali satarak piyasada kar elde etmeye çalışırlar.

Altın ticareti, büyük fiyat dalgalanmaları ve vadeli işlemler ile fark sözleşmeleri (CFD'ler) gibi altın türevlerinden, altın madeni hisse senetlerine kadar mevcut çok çeşitli enstrümanlar nedeniyle dikkatli bir değerlendirme gerektirir.

Altın işlemlerine başlamadan önce, piyasanın son derece volatile olabileceğini ve bunun da yüksek derecede riskle sonuçlanabileceğini bilmelisiniz. Altın işlemleri yaparken kar etme şansı, kaybetme riskiyle el ele gider.

goldXAUUSDMonthly.png

Altının 1996'dan bu yana aylık grafiği

Altın fiyatlarını hareket ettiren nedir?

Altın işlemi yapmayı öğrenmeden önce, altın fiyatını nelerin etkilediğini anlamak önemlidir. Bu bilgiler, mantıklı işlem kararları almanıza ve kayıp riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Altın fiyatlarına yön veren şeyler, finansal piyasalardaki hakim duyguya bağlı olarak farklı zamanlarda değişebilir. Haydi bunlara göz atalım.

photo_2022-12-20_14-15-11.jpg

Altın fiyatını değiştirenler

Merkez bankalarının politikaları

Merkez bankaları rezervlerinde itibari para ve altın bulundururlar. Merkez bankaları para rezervlerini — biriktirdikleri fiat para birimlerinden altına — çeşitlendirdikçe, altının fiyatı yükselme eğilimindedir.

ABD Dolarının değeri

ABD Doları artık altına sabitlenmediği için, değerli metal ve ABD Doları fiyatları zıt yönlerde hareket etme eğilimindedir. ABD Doları diğer para birimleri karşısında değer kazandıkça altın, ABD Doları dışındaki alıcılar için daha pahalı hale gelir ve altın talebi düşer. Öte yandan doların değer kaybetmesi altını yabancı alıcılar için daha ucuz hale getirir ve talep artar.

Arz ve talep

Altın fiyatları basitce arz ve talepten etkilenebilir; takı ve elektronik gibi tüketim ürünlerine olan talep arttıkça altının değeri yükselebilir. Aslında, Hindistan, Çin ve ABD, hacim açısından mücevher için başlıca altın tüketicileridir.

Yatırımcılar her zaman altın ile içiçeydi ve son 50 yılda bu metalin fiyatı önemli ölçüde arttı. 2019 yılında farklı yatırım araçlarından yapılan toplam altın alımları 1.271,7 ton olarak gerçekleşti ve bu toplam altın talebinin %29'undan fazlasını temsil etti.

Piyasa volatilitesi

Ekonomik gerileme veya siyasi istikrarsızlık gibi ekonomik belirsizlik zamanlarında, kalıcı değeri nedeniyle daha fazla insan altına yatırım yapmaya yönelir. Altın genellikle çalkantılı zamanlarda yatırımcılar için güvenli bir sığınak olarak kabul edilir.

Altın üretimi

Altın arzı, 2016'dan bu yana istikrar kazanan madencilik tarafından yönlendirilir. Dünya altın üretimi, arzın taleple eşleşmesine başka bir örnek olan altın fiyatını etkiler. Üstelik daha az altın almak daha pahalıya mal oluyor. Altın madenciliği sektörü her alanda artan maliyetlerden mustarip durumda. Bu maliyetlerin bir kısmı, düşen petrol fiyatları nedeniyle son birkaç yılda düşmüş olsa da, cevher kalitesi düşmeye devam ettikçe gelecekte artması muhtemeldir. Ayrıca, gelecekte küresel petrol üretimi düşmeye başladığından, altın fiyatları çok daha yüksek olsa bile altın üretimi olumsuz etkilenecektir. Bu, altın çıkarma maliyetini artırır ve bazen daha yüksek altın fiyatlarına sebep olur.

XAUUSDWeekly.png

Altının Dünyadaki olaylara tepkisi.

Altın işleminin avantajları

Yatırımcıların işlemler için altını tercih etmelerinin belirli nedenleri vardır. Ve işte bunun nedenleri.

 • Altın tarihsel olarak enflasyona karşı iyi bir korunma aracı olmuştur. Enflasyon, paranın satın alma gücünü düşürdüğü için yatırımcıların 1 numaralı düşmanıdır. Türbülans zamanlarında, borsanın sıkıntılı olduğu ve düşük faiz oranları nedeniyle nakit değer kaybettiğinde, altın cazip bir varlık olabilir.
 • Altın fiyatı dalgalansa ve hatta bazen yüksek volatilite yaşasa da, metal uzun vadede değerini korur ve bu nedenle istikrarlı bir yatırım olarak görülür.
 • Altın oldukça likittir, yani alıcılar piyasada kolayca satıcı bulabilir ve yine bunun tersi de geçerlidir. Bu önemlidir çünkü işlem maliyetlerini azaltır ve işlemciler ile yatırımcılara güven verir. Alıcı bulmak zor olmadığından, fiziki altın piyasası bile likittir.
 • Altın harika bir çeşitlendirme aracıdır. Belirli dönemlerde, örneğin risk iştahının yüksek olduğu bir dönemde borsadan daha iyi performans gösterebilir.

Altın işleminin dezavantajları

Elbette mükemmel varlık yoktur ve altının da dezavantajları vardır.

 • Eğer işlemciler fiziksel altın tutuyorsa, ne kadar altınları olduğuna bağlı olarak depolamak zor ve pahalı olabilir. Kiralık kasalar ve kasalar ucuz değildir.
 • Altın faiz getirisi sağlamaz. Eğer yatırımcılar belirli hisselere sahip olurlarsa bu hisseler yatırımcılara temettü ödeyebilirler. Eğer bankalarında nakit tutarlarsa faiz kazanabilirler. Bu arada altından herhangi bir faiz geliri almıyorlar.
 • Yatırımcılar daha riskli varlıklara akın ettiğinden, “risk” dönemlerinde getirileri düşük olabilir.

Altın işlem stratejisi nedir?

Sarı metal ile işlemlere başlamadan önce, stratejinizi net bir şekilde tanımlamanız önemlidir. Bir işleme ne zaman girip çıkacağınızı ve açıkken bir pozisyonu nasıl yöneteceğinizi belirlemenize yardımcı olabilecek, salt spekülasyona dayalı kararlar vermek yerine kullanabileceğiniz farklı altın işlemi stratejileri vardır. Hisse senetleri veya döviz çiftleri gibi farklı varlıklar için tasarlanmış bir işlem stratejisi, altın için aynı şekilde çalışmayabilir. İşte en popüler tekniklerden bazıları.

Pozisyon işlemi

İşlemci, uzun bir süre boyunca altın fiyatındaki hareketten yararlanmak için işlem pozisyonunu haftalarca ve aylarca açık tutar.

Haberler ile işlem

Merkez bankası politika açıklamaları veya ekonomik veriler gibi haberlere dayalı kısa vadeli bir altın işlemi stratejisi.

goldXAUUSDH1.png

13 Aralık 2022'de ABD Enflasyon Oranı beklenenden düşüktü, %7.3 beklenene karşılık %7.1'di. Bu sonuç USD'nin düşmesine neden oldu ve USD ile ters korelasyon gösteren altın 4183 baz puan kazandı.

Trend işlemi

İşlemciler, güçlü trendleri belirlemek için altın fiyatının hareketlerindeki formasyonları ararlar. Fiyat yükseliş trendindeyken, işlemci daha fazla yükseliş bekler ve bir alış işlemi açar. Altın düşüş trendindeyken, fiyat düşmeye devam edebilir, bu nedenle işlemci bir satış emri açar.

İşlemciler, fiyat trendlerini belirlemek ve doğrulamak için genellikle teknik analizi kullanırlar. Teknik göstergeler, yatırımcıların pozisyonlarını ayarlayabilmeleri için yükseliş veya düşüş trendinde potansiyel bir değişikliği belirlemelerine yardımcı olabilir. Trend takibi ayrıca altın CFD işlem stratejisinin parçası olabilir.

Güniçi işlem

Güniçi işlemciler, altın fiyatındaki gün içi dalgalanmalara göre hareket ederek bir işlem seansı için açık pozisyon tutarlar. Altın oldukça likit bir varlık olduğundan alış ve satış fiyatı arasındaki küçük spreadler, gün içi işlemler için çok uygundur. Güniçi işlemciler, günün belirli bir saatinde altın alıp satmaya odaklanmak için haberleri kullanabilir.

Fiyat hareket işlemi

Fiyat hareketi stratejisi, işlemcilerin bir pozisyonu hangi seviyede açıp kapatacaklarına karar vermek için fiyat hareketine baktığı bir altın işlem sistemidir. Teknik göstergelere dayalı stratejilerin aksine, işlemciler kararlarını vermek için Japon mum çubuğu formasyonlarına ve grafik formasyonların odaklanırlar.

FBS ile altın işlemi

FBS size altından kâr elde etme fırsatı verir. FBS Trader Uygulaması ve MetaTrader 4 veya 5'te XAUUSD sembolünün altında altını bulacaksınız. FBS web sitesinde altın işlemi için sözleşme özelliklerine bakın.

Sonuç olarak

Altın ticareti yıllar içinde oldukça sağlam bir şekilde kökleşmiştir. Yeni başlayanlar için bununla işlem yapmayı düşünmek harika bir başlangıç olabilir. FBS ile altın işlemlerini deneyin! İşlemlerinizi rahatça gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz.

Benzer

Sıkça sorulan sorular

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera