En İstikrarlı Kripto Para Birimleri

En İstikrarlı Kripto Para Birimleri

2023-01-24 • Güncellendi

Coinmarketcap.com'a göre 9250'den fazla farklı kripto para birimi mevcut. Ve bunlar kayıtlı olanlar, bunun iki katından fazla da gizlenmiş olan var. Bunları açıklayan bir makalenin okunması bir yıl sürer ve bu kripto para birimlerinin yarısı zaten aktif olmadığı için hiçbir anlam ifade etmez. Yine de bilgiyi yaymak istiyoruz. Bu nedenle, sizi her birinin artıları ve eksilerini bulabileceğiniz en istikrarlı kripto para birimleri analizimizle tanıştırıyoruz. İyi okumalar!

Stabil Coin Nedir?

Günlük yaşamınızda ürün ve hizmetler için ödeme yaparken ülkenizin para birimini kullanırsınız. Buna rağmen, çoğu ülke USD'yi maliyetleri ölçümlemek için uygun evrensel bir “rezerv” para birimi olarak kullanır. Bir kişinin veya bir ülkenin kripto para dünyasına girmek istediğini varsayalım. Bu durumda, bir dijital para birimine (genellikle USD) veya tipik kripto piyasası volatilitesine eğilimi olmayan başka bir varlığa ihtiyacı vardır. Stabil coinler, bir kişinin kriptoda parasını saklamak isteyeceği şeydir, ancak az da olsa risk içerir.

Stabil coinlerin normal şekilde çalışması için bir varlık ile teminat altına alınması gerekir. Genellikle gerçek dünya varlıklarıyla, çoğu zaman USD ile teminatlandırılmış kripto para birimidir. Örneğin, eğer USDT'de 1000$'ınız varsa (“Tether” adı verilen stabil coin), paranızı istediğiniz zaman gerçek USD'ye çevirebilirsiniz. Tether (USDT çıkaran şirket), gerektiğinde insanlara ödeme yapmak için hesabında yeterli Doları depolar.

Diğer sabit coin türleri genellikle farklı teminatlandırmalar içerir (gerçek dünya varlıklarının kriptoyu yedeklediği zamandır). Bunların arasında emtia bazlı (Tether altın veya Palladium coin), kripto destekli (diğer kripto paralar teminat olarak hareket eder) ve merkez bankalarının dijital para birimleri (CBDC'ler) vardır. İkincisi, tıpkı bir banknot gibi, devlet destekli para birimidir. Bu yazıda, USD destekli ve kripto para birimi destekli en popüler stabil coinlere bağlı kalacağız.

Stabil Coinlerin Faydaları

Kripto para piyasası, tüm risklerin farkında olmanız gereken riskli ve hatta bazen tehlikeli bir yerdir. Örneğin, volatilitenin yüksek olduğu zamanlarda, Bitcoin sadece bir gün içinde %10-15'lik bir hareket yapabilir ve altcoin'ler (diğer kripto coinler) her iki yönde de %50'lik fiyat dalgalanmaları yaşayabilir. Stabil coinlerin kullanışlı olduğu yer işte burasıdır. İşte bu yüzden stabil coinler kripto dünyasında dostunuz olacaktır.

Güvenlik

En büyük stabil coin çıkaranlar, coin sahiplerine yüksek düzeyde güvenlik sunar. Tether (USDT), Circle (USDC) ve Binance (BUSD) gibi şirketler çok uzun dönemli bir geçmişe sahiptir ve sürdürülebilirliklerini kanıtlamıştır. Kripto paranızın size ait kalacağından emin olabilirsiniz ve talebe göre gerçek dünya parasıyla takas edebilirsiniz. Ancak şeffaflık açısından büyük riskler mevcut. Stabil coin çıkaranlar, fonlarını genellikle yüksek düzeyde güvenli ABD hazineleri veya gelişmekte olan ekonomilerin riskli hisse senetleri ve tahvilleri olan çeşitli varlıklara yatırırlar. Finansal eylemlerin her bölümünde riskler her zaman söz konusudur ve stabil coinler de bir istisna değildir.

İstikrar

“Stabil coin” ismi, coin fiyatının dayanak varlığa karşı volatiliteye eğilimi olmadığını gösterir. Çoğu durumda, çiftteki ikinci varlık USD'dir. Bu nedenle, stabil coinler, kullanıcılara para birimlerini kripto piyasasında saklamanın ve aynı miktarda teminatlandırmaya sahip olmanın basit bir yolunu sunar.

USDT, BUSD veya USDC'nizi her gün ciddi sınırlamalar olmaksızın USD'ye çevirebilirsiniz. Bitcoin'de 1000$ bir gün 800$'a, diğer gün 1200$'a eşit olabilirken, USDT'de 1000$ her zaman USD'de olarak 1000$'a eşittir. Stabil coin işlemi yaparak para kazanmak neredeyse imkansız olduğundan, burası işlemciler için güzel bir yer değildir. Bununla birlikte, stabil kripto piyasasının var olması için kritik öneme sahiptirler: Pratikte her yatırımcı dönem dönem paralarını saklamak için güvenli bir limana ihtiyaç duyar. Bazı işlemciler, şu anda var olan gibi (Kasım 2022 itibariyle) ayı piyasalarında fonlarının çoğunu stabil coinlerde tutmayı tercih eder.

Düşük Ücret

Ocak 2021 ile Mayıs 2022 arasında yaklaşık iki yıl boyunca, Ethereum ağının gerektirdiği bir işlem için ortalama ücret (gas ücreti) kabaca 40$'dı ve 1 Mayıs 2022'de en yüksek ortalama günlük gas maliyeti 196.63$'dı. Hesaplarında 100 000$ olmayan tüm kripto kullanıcıları için, bu kadar yüksek ücretler, düşene kadar işlem yapılmaması anlamına geliyor.

USDT, BUSD veya USDC'ye gelince, işlem ücretleri nadiren 3$-5$'ın üzerindedir. Bir stabil coin için yüksek bir işlem ücreti gördüğünüzde, bir stabil coini diğeriyle takas edebilir veya parayı transfer etmek için farklı bir ağ seçebilirsiniz. Bu oldukça kolaydır ve sadece birkaç dakika sürer, size neredeyse her zaman düşük işlem ücretleri sağlar.

2022'deki En İstikrarlı Kripto Para Birimlerinin Listesi

En popüler stabil coinlere odaklanacağız, coinlerin artıları, eksileri ve kısa geçmişlerinden bahsedeceğiz. Bu makaledeki kripto paraların çoğu USD tarafından teminatlandırılmıştır, bazıları da başka bir kripto para birimi tarafından yedeklenmektedir. Bu makaleyi bitirdikten sonra, konuyu daha derinlemesine incelemek için kripto para işlemleri eğitimimize göz atın.

Tether (USDT)

Dünyanın en eski ve en ünlü stabil coini USDT, 2014 yılında “Realcoin” adıyla oluşturuldu. Başlangıçta, yalnızca Bitcoin’in blok zincirinde çalıştı, daha sonra Ethereum, Tron, OMG ve diğer blok zincirlerinde genişleme için güncellemeler yapıldı. 

USDT, USD fiyatını yansıtır. USD'ye sabitleme, dolaşımdaki USDT sayısına eşit miktarda ticari senet, emanet mevduatı, nakit, rezerv repo senetleri ve hazine bonolarının USD değerinde rezervlerde tutulmasıyla sağlanır.

Tether, ABD SEC tarafından birçok davaya sahip olma eğilimindedir. Ancak, işlemcilere ve yatırımcılara yüksek kaliteli hizmet sunarak ciddi kısıtlamalardan kaçınmayı başarır. Kasım 2022 itibarıyla USDT'nin 69 milyar dolarlık bir piyasa değeri vardır.

USD Coin (USDC)

USD Coin (USDC), USD'ye 1:1 değerde sabitlenmiş bir stabil coindir. Dolaşımdaki bu kripto para biriminin her birimi, nakit ve kısa vadeli ABD Hazine tahvillerinin karışımı olarak rezervden 1 ABD Doları ile desteklenir. Bu varlığın arkasındaki Merkez konsorsiyumu, USDC'yi regüle edilmiş finans kurumlarının çıkardığını söylüyor.

İşlemciler bu stabil coini USDT'ye tercih ediyor çünkü ABD hükümeti bunu düzenliyor ve USDC'yi dijital dolara olabildiğince yakın yapıyor. Öte yandan, bu kadar derin bir düzenleme, şüpheli davranan (veya öyle davranıyor gibi görünen) kullanıcılar için kısıtlamalara yol açıyor. Bu nedenle, ABD'de yaşamayan ve bunlardan etkilenmemeleri için ABD düzenlemelerine ihtiyaç duymayan kullanıcılar için USDC'yi öneremiyoruz.

Kasım 2022 itibarıyla USDC'nin 42 milyar dolarlık piyasa değeri mevcut.

Binance USD (BUSD)

En büyük stabil coinler listemizin sonuncusu BUSD'dir. Binance tarafından (Paxos ile ortaklaşa) çıkarılan 1:1 USD destekli bir stabil coindir. Binance, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından onaylanmış ve regüle edilmektedir.

BUSD ekosistemi, 2021'in başındaki 1 milyar dolarlık piyasa değerinden Kasım 2022'de 22 milyar doların üzerine çıkarak son iki yılda katlanarak büyüdü. Şimdi, Tether ve USDC'nin ardından piyasa değerine göre üçüncü en büyük stabil coindir. Bu büyüme, büyük ölçüde cüzdanlar, platformlar ve hizmetler BUSD'yi desteklediği için daha fazla kullanıcının benimsemesinden kaynaklanmaktadır.

TerraUSD (UST)

UST, LUNA kripto para birimi tarafından teminatlandırılmış bir stabil coindi. Bununla birlikte, 2022'de LUNA'nın çöküşü meydana geldiğinde, UST USD'den ayrıldı ve 1$'dan 0.006$'a düştü. Daha sonra neredeyse 0.1$'a kadar yükseldi ancak istikrarını kaybetti. Artık işlemciler, UST'yi bir stabil coin olarak tutmaya değmeyecek bir başka spekülatif varlık olarak görüyorlar.

Dai

Dai, ABD Hazineleri veya nakit gibi gerçek dünya varlıkları tarafından desteklenmeyen, 5 milyar dolarlık piyasa değerinin üzerindeki tek stabil coindir. DAI'nin fiyatı USD'ye esnek bir şekilde sabitlenir ve piyasanın yeni bir DAI oluşturulmasına her ihtiyaç duyduğunda akıllı sözleşme kasalarına yatırılan diğer kripto para birimlerinin bir karışımı ile teminatlandırılır.

UST'den (TerraUSD) farklı olarak, DAI aşırı teminatlandırılmıştır, yani teminat sağlanması, temerrüt durumlarında potansiyel kayıpları karşılamak için fazlasıyla yeterli değerdedir. DAI söz konusu olduğunda, her coin 1$ değerindedir ve 1.5$ değerindeki diğer kriptolarla teminatlandırılmıştır. Bu DAI coinin sabit fiyatını korumaya yardımcı olur ve bu coini, dijital para birimine daha derin dalmak ve gerçek dünyayla tüm bağlantılarını kesmek isteyenler için mükemmel bir seçim haline getirir.

Stabil Coinler hakkında sorular

Stabil Kripto Para Karlı mıdır?

Bu seçtiğiniz senaryoya bağlıdır. Stabil coinler bunları tutarken size kar getirmese de, coinlerinizi akıllı sözleşmelere yatırabilir ve büyük riskler almadan yıllık %1-5 arası getiri elde edebilirsiniz. Ancak, bu APY, resmi ABD TÜFE'sinden daha düşüktür, yani gerçek sonucunuz negatif olacaktır.

En İyi Stabil Coin Nedir?

Bu, Stabil Coinin amacına bağlıdır. BUSD, ücretler açısından en güvenli ve en ucuz olarak kabul edilirken, DAI gerçek dünya varlıkları tarafından desteklenmediğinden ABD Doları ile bağlantılarını kesmek isteyenler için mükemmel bir seçimdir.

Stabil Kripto Para Birimi Nedir?

Genellikle, USD veya diğer varlıklara sabitlenmeyi amaçlayan nakit veya ABD Hazineleri gibi gerçek dünya varlıkları tarafından desteklenen bir kripto para birimidir. Stabil coinlerin temel amacı, insanlara volatiliteye eğilimli olmayan istikrarlı kriptolar sağlamaktır.

Litecoin Stabil Bir Coin midir?

Litecoin bazen yavaş hareket etse bile, fiyatı herhangi bir varlığa sabitlenmediği için stabil bir coin değildir. Örneğin, Eylül 2020'den Mayıs 2021'e kadar Litecoin %1000'den fazla artarak coin başına 400$'a ulaştı. Blogumuzda kripto işlemleri nasıl yapılır konusunda daha fazlasını keşfedin.

Sonuç

Stabil Coinler, kripto para birimi ile gerçek dünya arasındaki derin bağlantıya bir örnektir. İnsanların volatilite artışları nedeniyle para kaybetme riski olmadan paralarını kriptoda saklama fırsatına sahip oldukları için varlardır. Stabil coinler kâr getirmezken, bazıları küçük ama keyifli bir gelir sağlamak için bunları stake edebilir.

FBS ile USDT'yi kripto işlem hesabınıza aktarabilir ve bununla kripto satın alabilirsiniz. MetaTrader 4, MetaTrader5 ve FBS Trader da dahil olmak üzere sunduğumuz tüm işlem platformlarında kripto işlemleri sizin için mevcuttur.

Bir Kripto Hesabı açın

Benzer

Sıkça sorulan sorular

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera