Üç Kara Karga Mum Çubuğu Formasyonu ile Nasıl İşlem Yapılır

Üç Kara Karga Mum Çubuğu Formasyonu ile Nasıl İşlem Yapılır

2022-12-28 • Güncellendi

İşlem yaparken, bir dizi farklı giriş sinyaline güvenebiliriz. Bazıları kesin bir matematiksel formülle hesaplanıp tanımlanabilirken, diğerleri o kadar basit değildir. Onları tespit etmeye ve ödülünüzü almaya özen göstermelisiniz. Üç kara karga formasyonu bunlardan biridir, bu yüzden formasyonun nasıl çalıştığını ve nasıl doğru kullanılacağını görelim.

Üç Kara Karga Formasyonu nedir?

Bildiğiniz gibi en popüler grafik türü Japon mum çubuklarıdır. Okuması kolay, bilgilendirici ve çoğu işlemci tarafından gelecekteki piyasa hareketlerini tahmin etmek için kullanılıyor. Belli bir noktada işlemciler, mum çubuğu formasyonlarını belirleme fikrini ortaya attılar. Genellikle bir dizi mum çubuğu gibi görünürler ve ardından fiyat belirli bir yönde hareket eder. Üç kara karga, işlemciler tarafından bir grafikte tersine dönüş mum çubuğu formasyonları aramak için kullanılan formasyonlardan biridir.

İşlemcilerin ayı(düşüş) demek istediklerinde siyah mum çubuğu dediklerine dikkat edin. Genel olarak, çoğu işlemci düşüş hareketini görselleştirmek için kırmızı mum çubuğu kullanır. Aksine, beyaz mum çubuğu genellikle yükseliş(boğa) anlamına gelir ve çoğu işlemci beyaz yerine yeşil mum çubuğu kullanır. İsim, mum çubuğu grafiklerinin siyah beyaz olduğu geçmişten geldi.

Şimdi, formasyon tanımını bitirdiğimize göre, formasyonun kendisine geçelim. Üç kara karga formasyonu, art arda üç ayı işlem seansına benzer. Genellikle mum çubuklarında çok az fitil vardır veya hiç yoktur, bu da ayıların durumun tam kontrolünü ele geçirdiği anlamına gelir. Örneğin, yükselişli bir günün ardından işlem seansı hafif bir yukarı hareketle başladı. O günün ilerleyen saatlerinde ayılar kontrolü ele geçirdi ve fiyatı bir önceki günün alt kısmına doğru itti. Sonraki iki gün aynıydı ve fiyatı her seferinde daha da aşağı çekiyordu. Formasyonun sonunda, genellikle aşağıdaki şekildeki gibi görünür.

Three_Black_Crows_pattern_1000x600-1.png

Üç Kara Karga Formasyonu Ne Anlama Gelir?

İlk olarak, piyasanın, kendisinin nasıl çalıştığını düşündüğünü ve ardından gerçekte nasıl çalıştığını açıklamamız gerekiyor. İşlemcilerin çoğu, Üç kara karganın bir yükseliş trendinin sonuna yakın ortaya çıktığını ve potansiyel bir tersine dönüşün sinyalini verdiğini düşünür. Formasyon, ayıların fiyatı kontrol ettiğini göstermelidir. Genellikle işlem eğitimleri, insanlara formasyon göründükten sonra satın alma girişi aramayı öğretir.

Nitekim, bazı varlıklar bu beklentiyi takip etme eğilimindedir ve bir dizi kırmızı mum çubuğundan sonra düşüş yaşar. Örneğin, altın üç kara kargayı sever ve formasyon sona erdikten sonra genellikle daha aşağı hareket eder. Şekilde görebilirsiniz.

gold moves lower after the three black crows pattern is finished 2.png

Yukarıdaki örnekler mükemmel değildir çünkü bazı formasyonların küçük bir ilk mum çubuğu vardır ki bu harika değildir. Yine de, her durumda en az üç kırmızı mum çubuğu vardır ve formasyon arka arkaya dört kez mükemmel şekilde çalıştı. Her seferinde girdiyseniz ve formasyonun başlangıcının üzerinde bir Zararı Durdur ayarlarsanız, kâr edersiniz. Yukarıdaki grafiğin günlük bir zaman diliminde Üç kara kargayı gösterdiğine dikkat edin. Daha küçük zaman çerçeveleri daha kaotik olma eğilimindedir, ancak genel eğilim büyük olasılıkla sabit kalacaktır.

Ancak, tüm varlıklar 3BC (üç kara karga) modeliyle çalışmaz. Bazıları yıllarca yükseliş trendinde olabilir ve birkaç kırmızı işlem seansından sonra tersine dönme şansını azaltabilir. Örneğin, US500 grafiği, formasyon ile bir düşüş işaretledikten sonra yükseliyor.

US500 chart is going up after three black crows 3.png

US500 endeksindeki formasyonda işlem yapmak tamamen farklı bir deneyim olacaktır. Ne zaman bir Satış sinyali alsanız, tablo yükseldi. Bu trend tüm yıl boyunca devam etti ve işlemcilerin satış yaparak kazanmasını zorlaştırdı.

Bu durumda tavrınız, formasyonun klasik yorumundan tamamen farklı olmalıdır. Başka bir deyişle, her 3BC oluşturduğunda bir varlık satın almanız gerekir. Bu şekilde, fiyat dalgalanmasının en altından girerek çok sayıda kârlı işlem yapabilirsiniz. Bu makalenin ilerleyen kısımlarında size formasyon işlemi yapmanın doğru yolunu belirleme hakkında bilgi vereceğiz.

Üç Kara Karga Formasyonunun Artıları ve Eksileri

Diğer herhangi bir fiyat formasyonu, teknik gösterge veya mum çubuğu oluşumu gibi, üç kara karga da kullandığınız zaman dilimine, risk toleransına ve en önemlisi işlem yapmayı sevdiğiniz varlığa bağlı olarak artıları ve eksileri vardır. Ayrıca, her senaryoda nasıl hareket edeceğinizi belirlemek için piyasa yapısını anlamanız gerekir.

Artıları

 • Bulmak ve işlem yapmak kolaydır. Üç kara karga, bir yükseliş trendinin sonundaki bir dizi kırmızı mum çubuğundan başka bir şey değildir. Böylece herkes bu formasyonu kolayca bulabilir ve ardından gelen hareketi yakalayabilir. Ayrıca, formasyondaki ilk mum çubuğunun üzerinde olması gerektiği için kolayca bir Zararı Durdur ayarlayabilirsiniz.
 • Hangi zaman dilimini kullanmayı severseniz kullanın, grafikte oldukça sık görünür. Scalperlardan pozisyon işlemcilerine kadar her işlemci, işlem stratejilerinde bu formasyonu kullanabilir.
 • Tersine dönüş işlemleri ve yeni işlemlere girmek için neredeyse idealdir. Bununla birlikte, formasyonun eksilerini okumak, nasıl tersine çevrileceğini anlamak için en iyisi olacaktır.

Eksileri

 • Otomatikleştirmek zordur. Çekiç gibi bazı mum çubuğu formasyonları, komut dosyaları ve Uzman Danışmanlarla otomatikleştirilebilir. 3BC'ye gelince, rastgele üç düşüş işlem seansı değil, çeşitli kırmızı mum çubukları gibi görünebilir. Bu nedenle, deneyimli işlemciler için bu formasyonu kullanan bir robot yapmak zor olabilir.
 • Piyasa yapısı, belirli varlıklarda hakim olan trendi tanımlar ve bir işlemci bununla ilgilenmelidir. İşlemciler, büyük ölçüde trende bağlı olduğundan, bu formasyonda işlem yapmadan önce piyasayı yakından gözlemlemelidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi XAUUSD gibi bazı enstrümanlar 3BC ile olması gerektiği gibi çalışıyor. Bu, bir enstrümanın genellikle formasyon ortaya çıktıktan sonra azalmaya devam ettiği anlamına gelir. US500 endeksi gibi diğerleri tam tersini yapar.
 • Zararı Durdur, giriş noktasından çok uzakta olabilir. Genellikle, üç siyah karga işlemlerinde Zararı Durdur, formasyonun hareket başlangıcının üzerine yerleştirilmelidir (ilk kırmızı mum çubuğundan daha yükseğe). Piyasa bazen oldukça volatile olabilir, bu nedenle üç mum çubuğu fiyatı çok uzağa taşıyabilir. Bu nedenle, makul bir risk-ödül oranı elde etmek için Kârı Al, Zararı Durdur'dan daha da fazla olmalı, bu da işlemi daha uzun ve kontrol edilmesi daha zor hale getirmelidir.
 • Bu formasyon, değişen piyasalar için değil, karşı trend işlemi için iyidir. Piyasa koşullarını konsolide ederken yanlış sinyaller üretebilir. Bu nedenle, yatay harekette işlem yapmak, birçok yanlış sinyal oluşturarak kayıplara neden olabilir.
 • Piyasaya geç giriş sağlayabilir. İşlemciler, tersine dönüşleri tespit etmek için diğer teknik göstergeleri ve fiyat formasyonlarını kullanabilir. Üç kara karga çok duyarlı bir formasyon değildir ve genellikle hareketin sonuna çok yakın bir sinyal görürsünüz.

Gördüğünüz gibi, 3BC formasyonunda işlem yapmanın artılarından çok eksileri vardır. Ancak, bu formasyonu işlem stratejinize uygulayabilir, isterseniz onu daha güvenilir ve daha az riskli hale getirebilirsiniz.

Üç Kara Karga Mum Çubuğu Formasyonunu Kullanarak Nasıl Forex İşlemi Yapılır

Formasyonla işlem yapmanın iki yolu vardır. İlk olarak, size işlem yapmanın klasik yolundan bahsedeceğiz ve ardından sıra dışı olana geçeceğiz.

Üç Kara Karga Formasyonuyla trend işlemleri

Bir yükseliş trendi bulmanız ve büyük bir kırmızı mum çubuğunun görünmesini beklemeniz gerekir. Bu mum çubuğu, satıcıların oyuna girdiğini gösteren bir öncekinin en az yarısı olmalıdır.

Trend trading of the Three Black Crows Pattern 4.png

Hemen bir işleme girmenize gerek yoktur, ancak bir sonraki mum çubuğuna dikkat edin. İki düşüş mum çubuğu daha gördükten sonra, grafik aşağıdaki şekilde görünmelidir.

chart 5.png

Şimdi, üçüncü mum çubuğu kapandıktan hemen sonra bir satış işlemi açabilirsiniz. Zararı Durdur'unuz hareket başlangıcının üzerinde olmalı ve Kârı Al'ınız en az Zararı Durdur kadar olmalıdır. Risk yönetimi kuralları, Kârı Al'ın iki kat daha fazla olması gerektiğini söyler, ancak biz, işlemin daha az riskli olmasını sağlamak için işlemin yarısını ona giden yolda kapatmanızı öneririz.

entry point three black crows pattern 6.png

Üç Kara Karga formasyonu ile karşı trend işlemleri

Yukarıdaki örnek, üç kara karga formasyonunyla işlem yapmanın klasik yolunu kısaca açıkladı. Ancak, onu kullanmanın başka bir yolu da üçüncü mum çubuğunun sonunda bir Alış işlemi açmaktır. Karşı trend işlemlerinin nedeni, bazı enstrümanların diğerlerinden daha moda olmasıdır. Örneğin altın, haftalarca ve aylarca bir trend içinde olabilir, ancak sonunda tersine döner. Öte yandan, US500 endeksi yıllarca yükseliş trendinde kalabilir ve yükseliş yolunda kısa geri çekilmeler yapabilir.

Bildiğimiz gibi, trend arkadaşınızdır ve trende karşı değil, trend yönünde işlem yapmaya çalışmalısınız. Bu nedenle, bir yükseliş trendindeki geri çekilmeler, satın alma işlemine girmek için mükemmeldir. Büyüyen bir piyasada üç kara karga formasyonuyla şu şekilde işlem yapabilirsiniz:

Önceki örnekte olduğu gibi, bir yükseliş trendi bulmanız ve üç kırmızı mum çubuğunun oluşmasını beklemeniz gerekir.

uptrend 7.png

Ardından, enstrümanı analiz etmeniz ve içinde hakim olan piyasa yapısını anlamanız gerekir. Genellikle trende uygun mudur yoksa değişir mi? Geri çekilmeler ne kadar büyüktür? Bu sorular, formasyon hazır olduktan sonra yapabileceğiniz en iyi şeyin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Senaryomuzda, küçük ve hızlı geri çekilmelerin (3-5 işlem seansı) olduğu trende uygun bir piyasa olan US500 endeksinde işlem yapmayı seçtik. Bu yüzden bir alış işlemine giriyoruz.

Bir hareket yönünde işlem yaparken Zararı Durdur'u yerleştirmek kolaydır, peki ya tersine dönüş işlemleri? O zaman Kârı Al'ınızı ilk sıraya koymanız en iyisi olacaktır. Emri en yüksek mum çubuğunun gövdesinin üst sınırına koyun. Zararı Durdur, Kârı Al'ın yarısı kadar olabilir. Nihai sonuç şöyle görünebilir.

trading reversals with three black crows pattern 8.png

Herhangi bir karar vermeden önce enstrümanı analiz etmeyi unutmayın. Bu formasyon, olmasını isteyebileceğiniz kadar basit değildir. Bu nedenle, üç kara karga formasyonunun her işlemcisi için kapsamlı bir piyasa analizi şarttır. MT4 ve MT5'in (diğerlerinin yanı sıra desteklediğimiz işlem platformları) mum çubuğu grafiklerini desteklediğine dikkat edin, dolayısıyla bu formasyonu burada bulabilirsiniz.

Sonuç

Üç kara karga formasyonu alışılagelmiş bir mum çubuğu formasyonu değildir. Artıları ve eksileri ile birlikte gelir. Bu formasyonu, piyasa yapısına, risk yönetimine ve trende uygun ve değişken piyasalar arasındaki farklara aşina olan işlemciler için tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte, doğru kullanılırsa, üç kara karga formasyonu, tespit edilmesi kolay giriş sinyalleri sağlar.

Benzer

Forex İşlem Planı Örneği ve Tanımı
Forex İşlem Planı Örneği ve Tanımı

İşlem yapmanın, rastgele varlıkların alınması ve satılması gibi en basitinden başlayarak, planlanmış risk yönetimi, zamanlaması ve hedefleri içeren daha kapsamlı olana varan farklı karmaşıklık düzeyleri vardır.

Sıkça sorulan sorular

 • Üç kara karga, harami formasyonuyla aynı mıdır?

  Hayır, farklıdırlar. Bir düşüş harami formasyonu, daha büyük bir yeşil mum çubuğunun içindeki küçük kırmızı bir mum çubuğudur. Eşzamanlı olarak, üç kara karga formasyonu, bir yükseliş trendinin sonundaki bir dizi kırmızı mum çubuğudur.

 • Üç Kara Karga formasyonu %100 güvenilir midir?

  Teknik analizde %100 güvenilir bir formasyon yoktur. Aksi takdirde, işlemciler işlem yapmak için yalnızca bu formasyonu kullanırdı. Bununla birlikte, üç kara karga formasyonu, piyasa yapısı analizi ve sağduyu ile kullanıldığında yeterince güvenilirdir.

 • Üç Kara Karga formasyonunda işlem yapmak için en iyi zaman dilimi nedir?

  Genel olarak, daha büyük zaman dilimleri daha doğru giriş sinyalleri ve daha az gürültü üretir. Üç kara karga formasyonu da bir istisna değildir. Kötü işlemlerin sayısını azaltmak istiyorsanız, en az 15M ve daha yüksek bir zaman dilimi kullanmayı deneyin.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera