Neyi seçmeli: 2023'te tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı işlem mi?

Neyi seçmeli: 2023'te tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı işlem mi?

2023-01-24 • Güncellendi

Eğer tam zamanlı olarak işlem yapmayı düşünüyorsanız, birçok zorluğa hazırlıklı olmalısınız. Birçok işlemci psikolojik baskıyla başa çıkamaz ve kendilerini başarısızlığa hazırlayamaz. Herhangi bir serbest çalışmada veya girişimcilikte olduğu gibi, kişisel farkındalık başarılı işlemlerin anahtarıdır. Her insan bağımsız olarak kendisi için çalışmaya hazır değildir. Bu makalede FBS, tam zamanlı ve yarı zamanlı işlemlerin hem avantajlarını hem de dezavantajlarını paylaşıyor.

Tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı bir işlemci mi olmalıyım?

Eğer bir planınız yoksa tam zamanlı bir işlemci olmak zor olabilir. İşinizi bırakmadan ve puanlar ile stratejiler dünyasının derinliklerine dalmadan önce, işlemlere yönelik mevcut yaklaşımınızı analiz edin ve işlem performansınızı kontrol edin. FBS, kâr, düşüş ve geri kazanım faktörlerinize özellikle dikkat etmenizi önerir. 1.75 ile 4 arasında istikrarlı bir kâr faktörüne sahip olacak kadar iyi misiniz? Düşüş metriklerinizi düşük bir seviyede tutabilir misiniz? Eğer bu sorulara "evet" yanıtını veriyorsanız, tam zamanlı işlem yaklaşımının istikrarsızlığının üstesinden gelebilirsiniz.

EN_Combine Life and trading_1200x675.png

Stresli durumlarla başa çıkma ve kararları rasyonelleştirme yolu da tam zamanlı bir işlemci için çok önemlidir. Talihsiz olaylar ve kayıplar sizi kırmamalı ve ne olursa olsun plana sadık kalmalısınız.

Son olarak, tam zamanlı bir işlemci, beklenmedik kayıplarla karşılaşması durumunda yeterli mali güce sahip olmalıdır. Eğer tam zamanlı bir işlemci nasıl olunur diye düşünüyorsanız, bu en can alıcı noktalardan biridir.

Aksine, eğer dokuzdan beşe kadar çalıştığınız işinizden çıkmak için daha fazla paraya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız veya istikrarlı bir gelir kaynağınızı kaybetmekten rahatsızsanız, yarı zamanlı işlem yapmayı düşünebilirsiniz. Hayatınızı ve işlemlerinizi bu şekilde birleştirmenin de zorlu bir yolu vardır. Bununla birlikte, yarı zamanlı bir işlemci günlük aktivitelerini nasıl dengeleyeceğini öğrenirse, bu ona iyi sonuçlar getirecektir.

Tam zamanlı ve yarı zamanlı işlem nedir?

İlk olarak, tam zamanlı ve yarı zamanlı işlemleri tanımlayalım.

Tam zamanlı işlem, birincil gelir kaynağı olarak işlemlere yönelik bir tutumdur. Serbest çalışmaya benzer şekilde, tam zamanlı bir işlemci katı çalışma saatlerine ve görevlere bağlı kalmaz. Aynı zamanda giderlerini karşılayacak istikrarlı bir gelir kaynağına sahip olmaları için sistemli olmaları gerekir.

Yarı zamanlı işlem, bir işlemci tam zamanlı bir işi işlemler ile birleştirerek gelirlerini tamamlamasıdır. Bu kombinasyonda başarılı olmak için, yarı zamanlı bir gün içi işlemcinin etkili bir plan oluşturması ve bunu takip etmesi gerekir.

Her iki işlem yaklaşımının da başlıca avantajları ve dezavantajları nelerdir? Haydi öğrenelim.

Tam zamanlı işlemler: Avantajları ve dezavantajları

Tam zamanlı işlemlerin birçok avantajı ve dezavantajı vardır.

Artıları

Bağımsızlık. Tam zamanlı bir işlemcinin erken kalkması, patronu için rapor hazırlaması ve patronlarını tatmin etmeyen görevleri yapması gerekmez. İşlem programlarını ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına göre planlayabilirler. Bugün kendinizi bir işlemci gibi hissetmiyor musunuz? Tam zamanlı işlemlere kolayca ara verebilirsiniz. Ancak, kontrolünüzü kaybedeceğiniz için çok fazla planlanmamış izin günlerine dikkat edin.

İşlem kariyerinizi yapmaya karar verdiğinizde alternatif bir durum da var. Büyük şirketlere katılarak ve becerilerinizde uzmanlaşarak ideal bir kariyer yolunu şekillendirebilirsiniz.

İşiniz = tutkunuz. Tüm zamanınızı sevdiğiniz aktiviteye adadığınızı hayal edin. Üstelik size para da getiriyor. Rüya gibi bir hayat değil mi?

En iyisi olma şansı. Tam zamanlı işlemleri işiniz olarak yaparak, becerileriniz üzerinde çok fazla pratik yapabilir ve iyi bir analist ve yatırımcı olmak için çok çalışabilirsiniz. Bundan sonra mentor olabilir ve hatta kendi işlem topluluğunuzu oluşturabilirsiniz.

Eksileri

Sorumluluk. İşlemci olmak, olan her şey için tüm sorumluluğun size ait olmasını gerektirir. Zihninizi ve eylemlerinizi kontrol altına almanız yardımcı olacaktır.

Zaman yönetimi. İşlem yapma, eğitim ve araştırma için çok zaman gerektirir. Bir pozisyon açtığınızda, tüm gün, hafta ve hatta ay boyunca çalışmalarınızı yanınızda taşıyacaksınız.

Geliriniz yalnızca kendinize bağlıdır. Ay sonunda belli bir miktarda para kazanacağınızı bildiğiniz için normal işinizde bir süre rahatlayabilirsiniz. Ancak işlem yapmak sizin tam zamanlı serbest işiniz olduğunda, konsantre olmanız ve her zaman güncel olmanız gerekir.

 Sosyal temasların sınırı. Bu doğru; Bir şirket için çalışmıyorsanız veya "işlem arkadaşlarınız" yoksa, işlem yapma yalnız yapılan bir iştir.

Başkalarını etkilemezsiniz. Eğer bütün gün kendin için çalışıyorsan, cebinden başka kimseyi ve hiçbir şeyi etkilemezsin.

Yarı zamanlı işlemler: Avantajları ve dezavantajları

Şimdi yarı zamanlı işlemlerin artılarını ve eksilerini gözlemleyelim.

Artıları

Tam zamanlı işinizden ayrılmak zorunda değilsiniz. Eğer sabit bir gelir kaynağınız varsa, bunu geri çevirmenize gerek yoktur. Tam zamanlı işinizi işlemler ile birleştirebilir ve ek gelir elde edebilirsiniz.

Küçük bir yatırım sermayesi ile başlayabilirsiniz. Yarı zamanlı olarak işlem yaptığınızda geçiminizi bunun ile sağlamanız gerekmez. Sonuç olarak, daha fazla pratik yapabilir ve işlem becerileriniz üzerinde çok çalışabilirsiniz.

Daha parlak bir gelecek için daha fazla para biriktirme fırsatı. Eğer hesabınıza daha fazla para yatırmak için yüksek bir maaşınız yoksa, yarı zamanlı işlem, yeterince kazanmanıza ve sizi finansal istikrar ve özgürlüğe yaklaştırmaya yardımcı olabilir.

Eksileri

Zaman yönetimi. Tam zamanlı işlem, uzun süreli sonuçlar almak için katı bir program gerektirirken, yarı zamanlı işlem, iyi bir iş/yaşam dengesi gerektirir. Eğer işlemciler buna sahip değilse, sabah 9'dan akşam 5'e kadar işi ve işlemleri birleştirmede zorluklarla karşılaşacaklar.

Odaklanma eksikliği. Eğer tam zamanlı bir iş ile beraber işlem yapıyorsanız, varlıkları analiz etmek ve işlemleri yönetmek için daha az zamanınız olur.

İşlem yapmak için sınırlı süre. Tam zamanlı bir işle beraber işlem yapmak, bazı varlıklar sadece belirli işlem seansları sırasında volatile hale geldiğinden, seçenek sayısını sınırlar.

İşlem yapmak için sınırlı sayıda enstrüman. Eğer üçten daha az enstrümana odaklanırsanız yarı zamanlı işlemler daha etkilidir.

Yarı zamanlı işlemler için stratejiler

İşlemciler hangi yarı zamanlı işlem stratejilerini benimseyebilirler?

Swing işlem stratejileri. Swing işlem stratejilerinin ana noktası, işlemleri iki veya daha fazla gün tutmaktır. Hareketli ortalamalar ve MACD ile böyle bir stratejinin bir örneğini FBS web sitesinde bulabilirsiniz.

Uzun vadeli trend işlemi stratejileri. Eğer yarı zamanlı işlem yapmak istiyorsanız, istikrarlı uzun vadeli trendlere bakın. Bu trendler içinde hareket eden varlıklara odaklanın ve bunlara bağlı kalın. Potansiyel ters dönüş işaretlerine dikkat edin ve eğer ilk sinyaller ortaya çıkarsa işlemden çıkın.

Uyarılar ile işlem yapmak. MetaTrader 4/5, işlemcilerin uyarılar ayarlamasına olanak tanır. Bir işlemci, MetaTraderın Araç Kutusu penceresindeki uyarı çubuğuna tıkladıktan sonra yeni bir uyarı oluşturarak bunu kolayca yapabilir. Buradan fiyat türünü seçebilirler: satış veya alış, hacim, zaman ve değer. Bu şekilde, işlemci grafikteki herhangi bir değişikliği izlemeye devam edebilir.

Otomatik işlem. İşlemciler, sonuçlarını en üst düzeye taşımak için işlem robotlarını kullanabilir. MetaTrader kullanıcıları, önceden tanımlanmış bir algoritmaya veya işlem stratejisine dayalı olarak işlemleri açan uzman danışmanların – işlem robotlarının gücünü kullanabilirler. Bu şekilde, işlemci çok fazla kaynak tasarrufu sağlar. Ancak yine de değişen piyasa koşullarında robotun performansını kontrol etmeleri gerekir.

Tam zamanlı işlem kariyeri ile yarı zamanlı işlem kariyeri arasındaki fark

Tam zamanlı ve yarı zamanlı işlemlerin avantajlarını ve dezavantajlarını okuduktan sonra, en iyi seçenek ile ilgili hala açıklamaya ihtiyacınız olabilir.

Tam zamanlı işlemler, tüm zamanını işlemlere adamak isteyenler için uygundur. Serbest çalışan olmaktan korkmazlar ve sabit bir program oluşturabilirler. Ayrıca iniş çıkışlara hazırlardır ve sıkıntılı günleri atlatabilmelerine yardımcı olacak bir acil durum fonları var.

Yarı zamanlı işlemciler daha esnektir ve ilgilerini veya tutkularını kaybetmeden farklı faaliyetleri birleştirebilirler. Normal işleri için görevlerini etkili bir şekilde yapabilirler ve işten sonra veya öğle yemeği sırasında grafikleri izleyebilirler. İşlem yapmayı gerçekten severler ve tam zamanlı işlerdeki yükümlülüklerinden sonra kendilerini bitkin hissetmezler.

Sonuç olarak

Hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı işlem, yatırımcının yaşam tarzına özel bir yaklaşım gerektirir. Tam zamanlı işlem, birçok işlemci için bir rüya gibi görünse de, bu, işlemlere büyük bir bağlılık ve iyi organize edilmiş bir program gerektiren, çok çalışılması gereken bir faaliyettir. Yarı zamanlı işlem, aksine, daha az zaman alır ve planlama becerilerinize dayanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yarı zamanlı olarak gün içi işlem yapabilir misiniz?

Evet, yarı zamanlı olarak gün içi işlem yapmak mümkündür. Gün içi işlem, hisse senetleri gibi finansal araçların aynı gün içinde alınıp satılmasını içerir. Bu zorlayıcı ve zaman alıcı olabilir, ancak eğer kişi işlemlere her gün birkaç saat ayırabilirse bunu yarı zamanlı yapmak mümkündür. Ancak, gün içi işlemlerin riskli olabileceğini unutmamak önemlidir. Yarı zamanlı olarak gün içi yapmaya kalkışmadan önce kendinizi piyasalar ve stratejiler hakkında kapsamlı bir şekilde eğitmek çok önemlidir.

Yarı zamanlı gün içi işlemciler ne kadar kazanır?

Yarı zamanlı gün içi işlemcilerin tam olarak ne kadar kazandığını söylemek zordur. Bu, kişinin deneyim düzeyi, işlem yaptıkları piyasalar ve işlem için harcadıkları zaman ve çaba miktarı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bazı yarı zamanlı gün içi işlemciler, işlemlerinden sadece küçük bir miktar ekstra gelir elde ederken, bazıları önemli miktarda gelirler elde edebilirler. Nihayetinde, yarı zamanlı bir gün içi işlemcinin kazandığı para miktarı, işlem faaliyetleri yoluyla tutarlı bir şekilde kâr elde etme yeteneklerine bağlı olacaktır.

Yarı zamanlı işlem mi yoksa tam zamanlı işlem mi?

Bir kişinin yarı zamanlı mı yoksa tam zamanlı bir işlem kariyeri mi sürdürdüğü, koşullarına, finansal hedeflerine ve tecrübe seviyesi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Yarı zamanlı işlem kariyeri, işlemler ile ilgilenen ancak tam zamanlı bir iş veya aile sorumlulukları gibi diğer yükümlülükler nedeniyle tam zamanlı işlem programına katılamayacak biri için iyi bir seçenek olabilir. Bu durumda kişi, akşamları veya hafta sonları gibi daha az sıklıkta işlem yapabilir.

Öte yandan, tam zamanlı bir işlem kariyeri, zamanının ve çabasının çoğunu işlemlere adayabilen bir kişi için iyi bir seçenek olabilir. Bu, bireyin kendisini piyasalara tamamen kaptırmasına ve işlem faaliyetlerinden potansiyel olarak önemli bir gelir elde etmesine imkan verebilir.

Benzer

Enflasyon: tanım, açıklama ve örnekler
Enflasyon: tanım, açıklama ve örnekler

Günümüzde her haber kaynağı enflasyondan bahsediyor, ekonomi yazıları bunu haykırıyor. Gittikçe daha fazla insanın kafası yayınlanan tüm bilgilerle karışıyor.

Sıkça sorulan sorular

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera