Emtia İşlem Rehberi

Emtia İşlem Rehberi

2022-12-22 • Güncellendi

Emtia nedir?

Emtia, insanların hayati ihtiyaçlarını karşılamak ve daha karmaşık ürünler üretmek için kullandıkları temel ürün veya hammaddedir. Başka bir deyişle, emtialar, insanların günlük yaşamlarında güvendikleri ürünleri yaratmak için kullanıldıkları küresel ekonominin yapı taşlarıdır. En yaygın olarak kullanılan emtialar petrol, gaz, buğday, mısır, pamuk, altın, gümüş, bakır, alüminyum ve kahvedir.

Emtiaları diğer ürünlerden ayıran şey, çoğunlukla standartlaştırılmış olmalarıdır. Bu, aynı emtianın iki eşdeğer biriminin nerede üretilirse üretilsin aynı olacağı anlamına gelir.

Emtia işlemleri neden bu kadar popüler?

Emtia işlemleri, hisse senedi, kripto veya Forex piyasalarına kıyasla çeşitli avantajlara sahiptir.

Kısa Vadeli İşlemler için Harikadır

Emtialar oldukça volatiledir. Bu, işlemciler için bir avantajdır çünkü birçok günlük işlem fırsatı mevcuttur. Hem varlığın büyümesi hem de aşağı yönlü fiyat hareketinden kazanç sağlayarak, her iki yönde de emtia işlemi yapmak mümkündür. Bu nedenle, bu tür varlıklar, scalpçılar ve güniçi işlemciler arasında en popüler olanıdır.

Hisse Senedi Piyasalarına Karşı Hedge

Emtia işlemi yapmaya karar vermenizin bir başka nedeni de, geleneksel borsalara karşı riskten korunma yani hedge stratejisinin bir parçası olarak işlem yapma olasılığıdır. Emtialar küresel ekonomi için temel teşkil eder. Bu nedenle, artan gerilim dönemlerinde emtia fiyatlarındaki değişiklikler kayda değerdir. Yatırımcıların hisse senedi ve kripto gibi riskli varlıklardan yüz çevirdiği kriz dönemlerinde, emtialar en yüksek volatiliteyi kazanır.

Örneğin, ekonomik veya jeopolitik korkular nedeniyle borsalar düştüğünde, işlemciler ve yatırımcılar gözlerini altın piyasasına çevirerek borsadaki düşüşe karşı önlem alırlar.

Öte yandan, borsalar toparlanmak üzereyken, sermaye hisse senetlerine kayacağından altın zarar görecektir. Bu nedenle altın, 2008 finansal krizi sırasında en iyi performans gösteren varlık sınıflarından biriydi.

Temel Analizler için Daha Uygundur

Kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından kâr elde etmeye çalışırken, odak noktasının çoğunluğu teknik analizlere gider. Ustalaşmak için önemli miktarda zaman alan teknik grafik analizinde büyük becerilere ihtiyacınız olacaktır.

Ancak altın, petrol ve doğal gaz gibi emtia fiyatları genellikle değerlendirilmesi çok daha kolay olan dış etkenler tarafından belirlenir.

Örneğin, Şubat 2022'nin sonunda Ukrayna'da artan gerilim, yatırımcıları hisse senetleri ve kripto para birimlerindeki olası çöküşe karşı korunmak istedikleri için metal piyasasına yönelmeye zorladı. Sonuç olarak, XAUUSD (altın), artan talep nedeniyle bir hafta içinde %8 değer kazanıp fiyatları yukarı itti.

XAUUSD gained 8 percent.png

Bu nedenle, yalnızca online emtia işlemi yapmayı öğrenmiş olsanız bile, yalnızca uluslararası haberleri takip ederek bazı piyasa eğilimlerini tahmin etme konusunda kendinize iyi bir şans verebilirsiniz.

Kaldıraç kazançları arttırabilir

Emtia işlemi yaparken, sadece küçük bir para yatırma tutarı ile daha büyük miktardaki para üzerinde kontrol sahibi olmak için "kaldıraç" kullanabilirsiniz. Bu bir avantajdır çünkü potansiyel olarak kazancınızı artırabilir. Öte yandan, kaldıraç da kayıplarınızı artırabilir, bu nedenle para kaybetme olasılığını sınırlamak için uygun risk yönetimi ve Zararı Durdur emirlerini kullanmak önemlidir.

Emtia türleri

Emtialar genellikle "katı" veya "yumuşak" olarak sınıflandırılır. Katı emtialar genellikle madencilikle veya topraktan çıkarılan doğal kaynaklardır. Örnekler arasında altın, bakır ve yağ bulunur. Yumuşak emtialar, tarım ürünleri veya yetiştirilmiş ve büyütülmüş çiftlik hayvanlarıdır. Örnekler arasında şeker, pamuk ve buğday bulunur.

Bununla birlikte, yatırımcılar emtiaları genellikle üç ana kategoriye ayırır: metaller, enerjiler ve tarım. Bu kategorilerin her birine bir göz atalım.

Metaller

Metal emtiaları, imalat ve inşaatta yaygın olarak kullanılmaktadır. Altın ve gümüş gibi bazı değerli metaller de mücevherat ve yatırım amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Metal emtia örnekleri şunları içerir:

Enerjiler

Enerji emtiaları küresel ekonomide çok önemli bir rol oynamaktadır. Enerji kaynakları olmadan insanlar ulaşımı kullanamaz, mal üretemez, evlerini ısıtamaz veya yemek pişiremezdi.

Enerji emtia örnekleri şunları içerir:

Tarım

Tarım ürünleri, tarım arazilerinde yetiştirilen ürünler ve çiftlik hayvanlarından elde edilen ürünlerdir. Tarım ürünlerinin çoğu gıda üretmek için kullanılır. Ancak bunlardan bazıları, örneğin pamuk, endüstrilerde de kullanılabilir.

Tarımsal emtia örnekleri şunları içerir:

 • Şeker
 • Pamuk
 • Kakao
 • Buğday

Emtia Fiyat Hareketleri

En temel haliyle, emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar talep ve arz oranına dayanmaktadır.

Eğer küresel talep arzdan yüksekse, fiyat yükselecektir. Tersi durumda ise fiyat düşecektir.

Bununla birlikte, talebi ve arzı neyin yönlendirdiğini belirlemek için jeopolitik ve ekonomik faktörleri etkileyen temelleri daha derinden anlamanız gerekir.

Arz

Emtia arzının temel itici güçleri şunları içerir:

 • Devlet müdahalesi. Hükümetler emtia arzında kilit bir rol oynayabilir. Örneğin, 2020'den beri Amerika Birleşik Devletleri, iç pazardaki arzı kontrol etmek ve petrol fiyatlarındaki artışı önlemek için stratejik rezervlerinden petrol çıkarıyor.
 • Jeopolitik olaylar. Ülkeler arasındaki çatışmalar, terör saldırıları, ticaret savaşları, toplumsal huzursuzluklar ve önemli ulaşım yollarının kapanması emtia arzını azaltabilir ve dolayısıyla fiyatları yükseltebilir.
 • Ayrıca hava da şeker, buğday, pamuk ve kakao gibi tarımsal ürünlerin arzında da önemli bir rol oynayabilir. Bu tür emtialar, üreticiler için tutarlı döngüler gerektirir.

Örnek:

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel petrol rezervlerinin 2/3'ünü kontrol ediyor. Bu nedenle, petrol fiyatları üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Eğer OPEC küresel petrol fiyatlarını arttırmak isterse, toplu olarak üretimi azaltmayı kabul edebilir. Öte yandan, fiyatları aşağı çekmek için üretim seviyelerini arttırmayı toplu olarak kabul edebilirler.

5 Eylül Pazartesi günü OPEC, petrol üretimini günde 100.000 varil düşürmeye karar verdi. Sonuç olarak, Brent (XBRUSD) Çarşamba günü işlem seansının sonunda %9 değer kaybetti.

XBRUSD lost 9 percentage.png

Talep

Emtia talebinin ana itici güçleri şunları içerir:

 • Global ekonominin sağlığı. Güçlü ekonomik büyüme dönemlerinde, daha fazla inşaat ve imalat faaliyeti olduğu için birçok emtiaya olan talep yüksek olma eğilimindedir. Tersine, zayıf ekonomik büyüme dönemlerinde, inşaat ve imalat faaliyetleri azaldıkça emtia talebi daha düşük olma eğilimindedir.
 • Gelişmekte olan piyasalardaki büyüme. Çin ve Hindistan gibi hızla büyüyen ve yükselen piyasa ülkeleri, emtia talebinin başlıca kaynaklarıdır. Bu ülkelerin altyapı inşa etmek, fabrikalarını beslemek ve artan nüfuslarını beslemek için emtialara ihtiyacı vardır. Gelişmekte olan piyasalardaki ekonomik genişleme esnasında, emtia talebi yüksek olma eğilimindedir.
 • Tüketici eğilimleri. Tüketici davranışındaki değişiklikler de emtia talebinde önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, artan mücevher talebi, altına olan talebi arttırabilir. Benzer şekilde, metal, araç emisyonlarını azaltmaya yardımcı olan katalitik konvertörler yapmak için kullanıldığından ötürü, otomobil talebi platin talebini etkileyebilir.
 • Üretim trendleri. Artan fiyatlar nedeniyle emtia ikamesi talebi olumsuz etkilenebilir. Eğer belirli bir emtia çok pahalı hale gelirse, alıcılar daha ucuz alternatifleri arayacaklardır. Burada iyi bir örnek verecek olursak, çok çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılan bakırdır. Bakır fiyatları yükseldikçe, birçok üretici alüminyumu ikame ürün olarak kullanmaya başladı.
 • ABD Dolarının gücü. Çoğu emtia ABD Doları cinsinden fiyatlandırılır. ABD Doları düştüğünde, emtialar diğer para birimleriyle daha ucuz hale gelir ve talebi artırır. Tarihsel olarak, emtia fiyatları, ABD Dolarının değeri diğer ana para birimlerine karşı zayıfladığında yükselirdi. Ancak bu ters ilişki her zaman geçerli değildir.

Örnek:

Petrol fiyatları, Çin'in hayal kırıklığı yaratan makroekonomik verilerinin küresel durgunluk endişelerini yeniden canlandırmasıyla talep korkuları üzerine 15 Ağustos'ta varil başına 4$'dan fazla düşmüştü. Çin, dünyanın en büyük petrol tüketicisi. Bu yüzden Çin ekonomisindeki yavaşlama, üretimdeki yavaşlama nedeniyle ülkenin daha az enerjiye ihtiyaç duymasından ötürü petrol talebini düşürür.

crude oil drops.png

Tercih ettiğiniz varlık ile ilgili haberleri takip ederek gelecekteki emtia fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

CFD'ler ile emtia işlemleri

Emtia işlemleri yapmanın birçok yolu vardır. Ancak, en kolay yollardan biri Fark Sözleşmelerini (CFD'ler) kullanmaktır. CFD'ler, işlemcilere ve yatırımcılara, temel menkul kıymete fiilen sahip olmadan bir menkul kıymetin fiyat hareketlerinden kâr etme fırsatı sunan finansal enstrümanlardır.

CFD'ler aracılığıyla emtia işlemi yapmanın çeşitli avantajları vardır:

 • CFD'ler, bir emtianın fiyat hareketlerinden emtiayı teslim almadan ve emtianın kendisini elde tutmadan kâr etmenizi sağlar.
 • CFD'ler, işlem sermayenizi arttırmak için kaldıraç kullanmanızı sağlar.
 • CFD işlemleriyle ilgili genellikle işlem ücreti yoktur. İşlemcilerin ödediği ana ücret, işlemlerin alış ve satış fiyatları arasındaki "spread" dir.

Emtia İşlemleri Nasıl Yapılır – 6 Hızlı Adım

Eğer hemen şimdi emtia işlemlerini öğrenmek istiyorsanız – aşağıda özetlenmiş olan basit 6 adımı izleyin:

 • Online bir broker seçin. Öncelikle, emtia işlemi yapmanızı sağlayan bir online broker seçmeniz gerekecektir. FBS çok farklı emtialar, düşük ücretler ve küçük hesap minimumları sunar.
 • Para yatırın. Minimum 1$ para yatırmayı gerektiren bir cent hesabında emtia işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz. USD ödemelerinden para yatırma ücreti alınmaz ve hesabınıza banka havalesi, banka/kredi kartı ve diğer birçok yöntemle para yatırabilirsiniz.
 • Bir işlem platformu seçin. FBS ile web trader, MetaTrader 4, Meta Trader 5 ve FBS trader mobil uygulamasını kullanarak emtia işlemleri yapabilirsiniz. Tercihlerinize en uygun platformu seçin ve cihazınıza kurun.
 • Piyasa duyarlılığına çalışın. Emtialar genellikle volatiledir, bu nedenle işlem yapmadan önce ilgili piyasayı araştırdığınızdan emin olun. Talep ve arz, jeopolitik olaylar, daha geniş ekonomik göstergeler ve fazlasını çevreleyen temel araştırma yöntemlerini göz önünde bulundurmanız gerekecektir.
 • İşlem yapmak için emtia seçin. Emtia işlemlerine başlamaya hazır olduğunuzda, makroekonomik duruma bağlı olarak işlem yapmak için en iyi emtiayı seçin.
 • İşlem yapmaya başlayın. Seçilen varlığı alarak veya satarak piyasaya girin. Unutmayın, emtialar oldukça volatiledir, bu nedenle risk yönetim kurallarına uymayı ve zararı durdur emirleri vermeyi unutmayın.

Emtia işlem riskleri

Her türlü yatırım veya işlem şekli risk içerir ve emtia işlemleri de farklı değildir. Emtia işlemlerinde dikkat edilmesi gereken başlıca risklerden ikisi şunlardır:

 • Fiyat riski. Emtia fiyatları oldukça volatile olabilir ve bu volatilite işlem fırsatları yaratırken, aynı zamanda bir risk faktörü de olabilir. Olumsuz fiyat hareketleri, yatırımcılar için önemli kayıplara neden olabilir. Eğer hesabınızda potansiyel zararları karşılayacak yeterli bakiye yoksa, pozisyonlarınız otomatik olarak kapatılabilir.
 • Kaldıraç riski. Kaldıraç, işlem kazançlarını arttırabilen güçlü bir araç olsa da, işlem zararlarını büyüterek aleyhinize de çalışabilir. Eğer işlem yaparken yüksek kaldıraç kullanılıyorsa, ters yönde nispeten küçük bir fiyat hareketi bile önemli kayıplara neden olabilir. Kayıpların yatırılan miktarı aşabileceğinin farkında olmak önemlidir.

İşlem yapmak için en iyi emtialar

Altın

Altının emtia işlemlerinde en iyisi olmasının birçok nedeni vardır. Her şeyden önce, işlem hacmi olarak altın, diğer herhangi bir emtiadan önemli ölçüde daha fazla işlem görmektedir.

Ayrıca altın fiyatı, para politikası raporlarından askeri çatışmalara kadar farklı türden olaylara tepki verir. Bu nedenle, fiyattaki volatilite yatırımcılara birçok işlem fırsatı sunar.

Petrol

Petrol, küresel olarak en büyük hacimlerde kullanılan emtiadır, bu nedenle işlem yapmak için harika bir varlık sınıfı olması mantıklıdır.

Belirtildiği gibi, petrol fiyatları OPEC'in genellikle manipüle ettiği arz ve talep tarafından belirlenir.

Ancak Orta Doğu'da artan gerilimler veya Rusya ile İran gibi büyük petrol üreticisi ülkelere uygulanan ekonomik yaptırımlar petrol fiyatlarındaki volatiliteyi arttırabilir.

Doğal Gaz

Petrol gibi, doğal gaz da işlemi en volatilite emtialardan biridir. Ayrıca, doğalgaz fiyatları da büyük ölçüde jeopolitik olaylar tarafından belirlenmektedir. Birçok batılı hükümetin, Rusya'dan Ukrayna'yı işgal etmesinden ötürü doğal gaz ithalatını yasaklayacağını veya azaltacağını duyurmasıyla birlikte, bu emtia o zamandan beri önemli bir fiyat artışı gördü.

Özet

Emtia fiyatları arz ve talepten etkilenir. Arz, hükümet politikalarından, jeopolitik olaylardan ve hava koşullarından etkilenebilir. Talep, ekonominin sağlığından, gelişen piyasalardaki büyümeden, tüketici trendlerinden, üretim trendlerinden ve ABD Dolarının gücünden etkilenebilir.

Emtia piyasası, fiyattaki volatilitenin günden güne birçok işlem fırsatı sunmasından ötürü forex işlemcilerinin favorilerinden biridir. Emtia piyasasındaki sonuçları iyileştirmek için bir işlemcinin haberleri takip etmesi ve genel makroekonomik duyarlılığın farkında olması gerekir.

Ancak, bu enstrümanların yüksek volatilitesi yeni başlayanlar için tehlikeli olabilir. Bu nedenle, işlemciler her zamanki gibi risk yönetimini takip etmeli ve her işlemde zararı durdur emirlerini kullanmalıdır.

Emtia işlemleri ile ilgili sorular

Emtia İşlem Saatleri Nedir?

Emtialar, Pazartesi 00:00 GMT+3'te açılıp Cumartesi 00:00 GMT+3'te kapanan, 5/24 işlem yapabilmek için müsaittir.

FBS ile ham petrol ve doğal gaz işlemi nasıl yapılır?

Online olarak petrol ve doğal gaz işlemleri yapmak için FBS gibi güvenilir ve lisanslı bir broker ile hesap açmanız gerekir. Ardından MetaTrader 5'e veya FBS Trader uygulamasına gidin ve işlem yapmak istediğiniz enerjileri bulun: Brent (XBRUSD), WTI (XTIUSD) veya doğal gaz (XNGUSD). Enerji emtialarında her iki yönde de işlem yapabilirsiniz. Örneğin Brent spot fiyatının yükseleceğini düşünüyorsanız, uzun (alış) pozisyon açın. Eğer düşeceğini düşünüyorsanız, kısa (satış) pozisyon açın.

FBS ile, uygun şartlarla—sıfır komisyon, rekabetçi spreadler ve 1:200 kaldıraç ile ham petrol ve doğal gaz işlemi yapabilirsiniz. Ham petrol işlemlerini denemek için bir Standart veya Cent hesabı açın!

Emtia İşlemlerine Nasıl Başlayabilirim?

Hemen şimdi emtia işlemlerini öğrenmek istiyorsanız – basit 6 adımı izleyin:

 • Online bir broker seçin
 • Bir hesap açın ve para yatırın
 • Bir işlem platformu seçin
 • Piyasa duyarlılığını araştırın
 • İşlem yapmak için emtia seçin
 • İşlem yapmaya başlayın.

Emtia İşlemleri için Hangi Yazılım Kullanılır?

FBS ile web trader, MetaTrader 4, MetaTrader 5 ve FBS trader mobil uygulamasını kullanarak emtia işlemleri yapabilirsiniz. Tercihlerinize en uygun platformu seçin ve cihazınıza kurun.

Benzer

Kıymetli Metallere Başarılı Yatırım
Kıymetli Metallere Başarılı Yatırım

Savaşlar başlar ve biter, yüzyıllar değişir ve metaller yatırım yapmak için en iyi güvenli liman varlıkları olarak kalır. Neden metaller yatırımcılar arasında bu kadar tanınırlar?

Sıkça sorulan sorular

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera